Száz éve kihaltnak hitt állatra bukkantak a kutatók
A tapírt, Dél-Amerika legnagyobb szárazföldi emlősét száz éve kihaltnak hitték a régióban, most azonban újra felbukkantak.
Dél-Amerika legnagyobb szárazföldi emlősének visszatéréséről számolt be a Cool Down. Mint írják, a dél-amerikai tapírt több mint száz éve nem látták az Atlanti-erdőben, és Brazília part menti régiójában kihaltnak hitték.
A beszámoló szerint egy nőstény dél-amerikai tapírt és borjait sikerült megörökíteni rejtett kamerák segítségével, amely szenzációs felfedezésnek számít a veszélyeztetett állatok megőrzéséért küzdő kutatók számára.
A dél-amerikai tapírt gyakran nevezik „az erdő kertészének”, mivel növényevőként kulcsszerepet játszik az ökoszisztémában: a gyümölcsök és levelek elfogyasztásával magokat szór szét a területen. Az orvvadászat, az urbanizáció és az erdőirtás azonban drasztikusan csökkentette a populációját, így az állat felkerült a veszélyeztetett fajok listájára. A Costa Verde régióban 1914-ben észlelték utoljára, ezért sokan biztosra vették, hogy a faj ott kihalt.
A dél-amerikai tapír visszatérése bizonyíték arra, hogy a védett területek létrehozása működik – írta a Cool Down. A Cunhambebe Állami Park menedéket nyújt a kihalás szélén álló fajoknak, lehetővé téve az ökológiai egyensúly fenntartását, például a magok szórását, a populációk kontrollját és a genetikai változatosság biztosítását – magyarázta a Rio de Janeiró-i Állami Környezetvédelmi Intézet egyik szóvivője.
CSAK SAJÁT