Emberi maradványokat és régészeti leleteket tártak fel egy kórház építése közben

A Iași-i Regionális Onkológiai Kórház területén végzett munkálatok során emberi maradványokat és régészeti leleteket fedeztek fel. A régészeknek sikerült a maradványokat a Horodiștea-Erbiceni régészeti kultúrához kötni, amelyet Kr.e. 3500 körülre datálnak – számol be az Agerpres.

Adrian Popa, az Egészségügyi Infrastruktúra Fejlesztéséért felelős Országos Ügynökség (ANDIS) igazgatója a közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt írja, hogy a leendő iași regionális sürgősségi kórház területén végzett régészeti kutatások során a Román Akadémia Régészeti Intézetének iași fiókjának kutatói több, a történelem előtti időkből származó leletet fedeztek fel.

Construcția Spitalului Regional de Urgență Iași presupune un tip de activitate laborios și mai puțin vizibil în spațiul...

Közzétette: Adrian Popa – 2024. november 18., hétfő

Az idézett forrás szerint a Régészeti Intézet Dr. Măriuca Vornicu által vezetett csapata a régészeti ásatások során előkerült kerámia maradványok alapján a Kr.e. 3500 körülre datált Horodiștea-Erbiceni régészeti kultúrához tudta sorolni a maradványokat.

Ez a régészeti kultúra fontos kapcsolatot jelent a Cucuteni-kultúra (eneolitikum) vége és a bronzkor kezdete között. Ebben az időszakban Európa-szerte és a Kárpátok térségében is jelentős társadalmi változások zajlottak, az észak-pontikus területekről beáramló népesség átformálta az óvilág e részének genetikai térképét. Figyelemre méltóak azok a gödrök, amelyek az első becslések szerint temetkezési emlékként értelmezhetők, és legalább 14 személy maradványait tartalmazzák. A sírok legalább egy része másodlagos temetkezés. A régészeti kutatások befejezése után a feltárt gödrökből származó emberi maradványokat életmódjuk, haláluk oka és kóros betegségeik szempontjából modern tudományos kutatási módszerekkel, DNS-elemzéssel, izotópelemzéssel, antropológiai vizsgálatokkal kívánják megvizsgálni” – fogalmazott Adrian Popa a Facebook-bejegyzésben.

Az ANDIS igazgatója elmondta, hogy a régészeti felfedezések nem fogják befolyásolni a munka folytatását. „A munkálatok nem érintettek. A terület némileg elkülönül. Kerítés és hőszivattyúk lesznek ott, amelyek a projekt utolsó részében készülnek el. Ez nem érinti az alapozást. Az a jó, hogy a régészeti ásatások nem tártak fel olyan lelőhelyeket, amelyek leállíthatták volna a munkát. Egyelőre optimista forgatókönyv szerint haladunk” – magyarázta Adrian Popa.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?