Új rekord: megtalálták a világ legrégebbi festményét
Ötvenezer évesre becsülik azt a három emberi alakot és egy disznót ábrázoló festményt, amelyet egy indonéziai barlangban fedeztek fel a kutatók. A lelet azért is szenzációnak számít, mert a korábbi, 44 ezer éves alkotást megelőzve immár ez a legrégebbi ismert festmény a világon.
Három emberi alak vesz körbe egy vörös színnel festett disznót – ez látható azon a festményen, amelyet egy indonéziai barlangban fedeztek fel a kutatók. Az elemzések alapján úgy vélik, az alkotás több mint 50 ezer éves, ezzel pedig ez a jelenleg ismert legrégebbi festmény a világon – írja a BBC.
Narrative cave art in Indonesia by 51,200 years ago — The composition at Leang Karampuang cave depicts human-like figures interacting with a pig, and is now the earliest known surviving example of representational art, and visual storytelling, in the worldhttps://t.co/6maNeVvXDE pic.twitter.com/LTmWaBMkjT
— Alfons López Tena ???? (@alfonslopeztena) July 3, 2024
A rajz „világosan elmesél egy történetet, amely így a legrégebbi ismert elbeszélés, jóval idősebb, mint a franciaországi Lascaux és Chauvet barlangrajzai” – fejtette ki Adam Brumm régész, a Nature című tudományos folyóiratban szerdán megjelent tanulmány egyik szerzője. Az előző rekordot, amely egy vadászjelenetet ábrázol, ugyanez a tudóscsoport azonosította egy másik indonéziai barlangban öt évvel ezelőtt. Annak a korát akkor megközelítőleg 44 ezer évesre becsülték. Ez a felfedezés „első alkalommal tanúskodik arról, hogy átléptük a 50 ezer éves határt” – fogalmazott Maxime Aubert régész, a tanulmány társszerzője. Véleménye szerint az a tény, hogy az emberi faj első képviselői képesek voltak „elmesélni” egy ilyen komplex történetet a művészet segítségével, átírhatja a Homo sapiens fejlődéséről eddig alkotott elméleteket. A kutatók szerint csak idő kérdése, hogy újabb festményeket találjanak.
CSAK SAJÁT