Közel negyven tudós tiltakozik: „Soha nem látott kockázatot jelentenek a földi életre” a tükörbaktériumok
Tudósok tucatjai, köztük Nobel-díjasok, az emberek és állatok számára halálos fertőzéseket okozó szintetikus baktériumokkal kapcsolatos kutatások leállítására szólítanak fel.
„Soha nem látott kockázat a földi életre” – ezekkel a szavakkal 38 világhírű tudós, köztük több Nobel-díjas, a Science magazinban megjelent cikkében, egy 300 oldalas jelentésre hivatkozva, a természetben található molekulák tükörképeiből álló, úgynevezett „tükörbaktériumokkal” kapcsolatos kutatások leállítására szólít fel. Hangsúlyozzák, hogy széles körű vitára van szükség a témában. A szintetikus organizmusok szerintük megtelepedhetnek a környezetben, és megkerülhetik az élőlények immunvédelmét, halálos fertőzések veszélyének téve ki az embereket, állatokat és növényeket – írja a Rador Rádió Románia alapján a G4media.
„A fenyegetés példátlan” – mondta Vaughn Cooper, a Pittsburghi Egyetem evolúcióbiológusa a The Guardiannek. A kutatók szerint a meglévő antibiotikumok valószínűleg nem lesznek hatékonyak a laboratóriumban létrehozott új kórokozók ellen. A „tükörbaktériumok” valószínűleg megkerülnének számos emberi, állati és növényi immunrendszeri választ, és olyan fertőzéseket okoznának, amelyek ellenőrizetlenül terjednének, hangsúlyozzák. A testület tagja között van Craig Venter, aki az 1990-es években az emberi genom kutatását vezette, valamint a Nobel-díjas Greg Winter (Cambridge-i Egyetem) és Jack Szostak (Chicagói Egyetem).
„Amíg nem merül fel meggyőző bizonyíték arra, hogy a »tükörélet« nem jelent veszélyt, úgy gondoljuk, hogy a baktériumokat és más tükörszervezeteket, még akkor sem szabad létrehozni, ha mesterséges biológiai védőintézkedésekkel vannak ellátva” – írják a szerzők a Science című szaklapban. „Ezért azt javasoljuk, hogy ne engedélyezzék a kutatást, és kérjük a finanszírozókat, hogy ne támogassák azt”. „A »tükörbaktériumok« fordított kiralitásuk (szerkezeti aszimmetriájuk – szerk. megj.) révén számos védekezést elkerülhetnének: eredendően ellenállóak lennének a bakteriofágok (baktériumokat megfertőző vírusok) általi fertőzéssel szemben, ellenállóak lennének számos ragadozóval és a legtöbb antibiotikummal szemben. Ez lehetővé tenné a tükörbaktériumok számára, hogy többsejtű gazdaszervezetükön kívül is fennmaradjanak, megkönnyítve ezzel az átvitelt” – magyarázzák a tiltakozó kutatók.
„A »tükörbaktériumok« ellenőrizetlen szaporodása a belső szövetekben valószínűleg káros a gazdaszervezetre, és halálos kimenetelű lehet”, írják. „Immunválasz kiváltása nélkül is megfertőzhetik a szervezeteket, és halálos betegséget okozhatnak” – írja John Glass és Kate Adamala, a szintetikus biológia szakértői a The Scientist magazinban. „Egy megállíthatatlan, a környezetben szabadon szaporodó tükörbaktérium katasztrofális következményeket okozhatna. Az emberiség és maga a tudomány érdekében le kell állítanunk ezt a fajta kutatást” – zárják a kutatók.
A tükörmolekulák segíthetnek, a tükörmikrobák halálos fertőzést hozhatnak
A kutatók régóta dolgoznak már azon, hogy úgynevezett tükörmolekulákat hozzanak létre, vagyis olyan molekulákat, amelyek egymással átfedésben vannak. Ez már korábban sikerült, és ez az első lépés afelé, hogy tükörbaktériumokat is létre lehessen hozni. A tükörszervezet felépítése jelenleg meghaladja az emberi tudást, írja a HVG a Guardian alapján.
A munkát a kihívás és a potenciális alkalmazhatóság vezérli. A tükörmolekulák segíthetnek a krónikus és nehezen kezelhető betegségek kezelésében, míg a tükörmikrobák ellenállóbbá tehetnék a különböző létesítményeket a szennyeződésekkel szemben.
A most megjelent felhívásban előbbiért ugyan lelkesednek a szakemberek, utóbbit viszont kifejezetten ellenzik. Úgy látják ugyanis, félő, hogy ezek elszabadulhatnak, halálos fertőzéseket okozhatnak, és nem lesz olyan természetesen gát, ami megakadályozná az elterjedésüket. Még az sem biztos, hogy az antibiotikumokkal le lehet őket győzni.
CSAK SAJÁT