Politico: hódít a szélsőjobb, és ez a trend meghatározza a következő évtizedeinket

A radikális jobboldali pártok történelmi sikere az európai parlamenti választásokon sokkolta az európai államok két legfontosabb kormányát. A választási eredmény azonban nem érte meglepetésként azokat, akik odafigyelnek a sok európai fiatalban feltörő dühre, melynek hatására nemcsak kompromisszummentes bevándorlásellenes nézeteket vallanak, de még büszkén vállalják is szélsőséges nézeteiket – írja a Politico.

Az új trend bizonyítékaként a mértékadó lap egy olyan videót említ, amelyet a németországi Sylt üdülőhelyen forgattak, és alig két héttel a június eleji európai parlamenti választások előtt tettek közzé az X közösségi hálózaton. A videón „drága ruhákba öltözött fiatal németek egy csoportja látható, akik azt kiabálják, hogy »Ausländer Raus!« (»Ki a külföldiekkel!«), miközben énekelnek és bort fogyasztanak. A videó egy pontján az egyik ünneplő náci karlendítést mutat, és két ujját az orra alá dugja, hogy Hitler bajuszát utánozza. A videó közzététele nagy port kavart Németországban – az egyik politikus azt javasolta, hogy a gyűlöletkeltés elleni törvények megsértéséért vonják felelősségre az ünneplőket.

Az európai választókat azonban nem tántorították el a politikusok reakciói, és a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártnak sikerült minden idők legjobb eredményét elérnie, megelőzve Olaf Scholz kancellár Szociáldemokrata Pártját, és sokkoló üzenetet küldve Európa legnépesebb országának lakói felé.

A szélsőjobb nemcsak Európában, hanem Romániában is egyre erősebb, és rendszerint a magyarellenességükkel tűnnek ki a sorból | Fotó: Gönczy Tamás

Hasonló hangulat söpört végig Franciaországon, ahol Emmanuel Macron elnök előrehozott választásokat írt ki, miután vereséget szenvedett a szélsőjobboldali Nemzetgyűlés párttól.

Brüsszelben egy olyan Európai Parlamentbe készülnek a június 6–9. között megválasztott politikusok, amelyben minden negyedik képviselő a radikális jobboldalhoz tartozik.

A szélsőjobb egyre vonzóbb a fiataloknak

Miközben az egész kontinens próbálja értelmezni a történteket, egyre világosabbá válik, hogy a németországi Sylt településen készült videóban látható fiatalokhoz hasonló szavazók milyen fontos szerepet játszottak a választűsokon.

A Politico felidézi, hogy Németországban az előző, 2019-es európai parlamenti választásokhoz képest a 24–30 évesek körében 11%-kal nőtt az AfD-re szavazó fiatalok aránya.

Franciaországban a Marine Le Pen vezette Nemzetgyűlés országos szinten a fiatalok szavazatainak mintegy 30%-át szerezte meg – 10%-kal többet, mint 2019-ben.

Adódik tehát a kérdés, hogy az ezredfordulós (1981-1996) és a Z-generáció (1997-2012) miért fogadta el gyakorlatilag az ellentétes eszméjét annak, amit a szüleik és nagyszüleik képviseltek (akik nagyrészt baloldali pártokra szavaztak, és ezzel elindították az 1960-as évek szexuális forradalmát)? És mi történt azzal a megbélyegzéssel és szégyennel, amely egykor a Sylt-videóban bemutatott rasszista és idegengyűlölő attitűdökhöz kapcsolódott? – teszi fel a kérdéseket a lap.

A választ számos tényező összessége adja meg, kezdve a megélhetési költségek emelkedésétől a Covid-19 járvány idején sok fiatal által érzett elszigeteltségen át a 2015-ös migránsválságra adott késedelmes válaszig, amikor közel kétmillió migráns érkezett az EU-ba.

Összeesküvések az X-en és a TikTokon

Sok fiatal az olyan online platformok „szemüvegén” keresztül érti meg a politikát, mint az X és a TikTok, ahol a szélsőjobboldal a „Nagy Csere” című összeesküvés-elméletet hirdeti, amely szerint a fehér európai lakosságot fokozatosan felváltják a bevándorlók, és a bevándorlást hozza összefüggésbe a Nyugaton zajló számos erőszakos cselekménnyel.

Bár Mathieu Gallard, az Ipsos online piackutató cég kutatási igazgatója szerint a 18 és 24 év közötti franciaországi fiatalok körében bár továbbra is a baloldali pártok, különösen a szélsőbaloldali La France Insoumise (Lázadó Franciaország) párt a domináns erő, ugyanebben a korcsoportban nagyon jelentősen erősödött a szélsőjobboldali Nemzetgyűlés támogatottsága az elmúlt öt évben. A fiatalok körében növekvő támogatottságot magyarázza, hogy Jordan Bardella, egy 28 éves politikus, aki a TikTok-on sok rajongót gyűjtött, Le Pen pártjának elnöke lett.

„Válság idején magunkra kell gondolnunk”

A szélsőjobboldal tagjai Hollandiában, Németországban, Olaszországban és Ausztriában valóban nem túl fiatalok, mégis ugyanazzal az EU-, bevándorló- és elitellenes formulával szerzik meg a fiatalok szavazatait, amely a vezetőiket korrupt, az emberek szükségletei iránt érdektelen politikusoknak állítja be.

„Amikor azt látjuk, hogy a franciák nem találnak lakást a saját országukban, de a külföldiek igen, akkor nemzeti prioritást követelünk, amit egyre több fiatal akar” – mondta Ianis Ouadah délnyugat-franciaországi helyi képviselő.

Egy másik probléma a bűnözés. „Már nem tudunk biztonságban kimenni az utcára” – panaszkodott Ouadah. „Látja, hogy hány késes támadás történik. Olyan kormányunk van, amely nyilvánvalóan nem törődik a franciákkal” – jelentette ki.

„Nem vagyok a menekültek ellen, egyáltalán nem. De ha túl nehézzé válik a helyzet, válság idején magunkra kell gondolnunk” – mondta Chess van Leeuwen, egy 20 éves rotterdami diák. Függetlenül attól, hogy melyik szélsőjobboldali pártra szavazott, számára „Hollandia az első”.

A világjárvány hatásai még érezhetők

Ami a gazdaságot, a bevándorlási krízist és a világjárvány hatásait illeti, Európa már túl van a „vihar” legsúlyosabb részén, jegyzi meg a Politico, de e hatások visszhangja még ma is érezhető, és valószínűleg még sok éven keresztül így is marad.

Bár a német kancellár, Olaf Scholz koalíciójának három pártja által az európai parlamenti választásokon elért borzalmas eredmény nem vezetett előrehozott választásokhoz, mégis „halálra ítélhette a kormányt”. Scholznak bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie, ami a hivatalából való eltávolításához vezethet választások nélkül is.

Ha Scholz megbukik, a kancellári posztot Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió konzervatív képviselője töltheti be, akinek pártja a legtöbb szavazatot kapta a június 9-ei választáson.

Bármi történjék is az elkövetkező időszakban, a szélsőjobboldal felé tolódó fiatal szavazók évekre, vagy akár évtizedekre átalakítják az európai politikát. A fiatal korban kialakult, pártokhoz vagy mozgalmakhoz való hűség ugyanis általában az egész élet során változatlan marad.

A „Ki a külföldiekkel!”-generáció Európa politikai színterét meghódította, és nem valószínű, hogy egyhamar eltűnik – zárja elemzését a Politico.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?