banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Mindset ifjúsági konferenciát tartottak Marosvásárhelyen

A Rólad csak veled! című rendezvényen péntek délután a Gecse Dániel Református Orvosi és Egészségügyi Szakkollégiumban Kovács Domokos Péterrel, Magyarország ENSZ Ifjúsági Küldöttével, Karagich Bálinttal és Pirityi Somával, a külföldön tanuló magyarországi diákokat tömörítő Hungarian Youth Association vezetőivel, Olteán Csongorral, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnökével és Frunda Csengével, az RMDSZ marosvásárhelyi frakcióvezetőjével beszélgettek arról, milyennek képzelik el Európa jövőjét, a beszélgetésbe bevonva a mintegy hetven helyi fiatalt is – tájékoztat Vincze Loránt európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

A hálózatépítés jegyében a meghívottak a nemzetközi szervezetekben végzett magyar érdekképviseleti munkáról, a külföldi tanulással kapcsolatos tévképzetekről és a valós nehézségek leküzdéséről, a hazai ifjúsági törvény előkészítéséről, a mentorprogramok fontosságáról, a kisebbségvédelem útvesztőiről beszélgettek a Maros Megyei Magyar Diáktanács, a Maros Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács, az Érted Egyesület, a Jurátus Kör, a helyi egyetemek és középiskolák képviselőivel.

Fotó: Mihály László

„A fiataloknak nem megmondani kell, hogy mit csináljanak, hanem meg kell őket hallgatni. Európa jövője egyértelműen rólatok szól, ti lesztek a most születő döntések haszonélvezői – vagy kárvallottjai, ha nem megfelelő döntések születnek” – mondta Vincze Loránt.

Kovács Domokos Péter az ENSZ ifjúsági küldötti szerepére olyan platformként tekint, amely teret ad nemcsak neki, hanem más fiataloknak is, akik önkéntesként részt vesznek a programban. A megpályázható országképviselet szerinte óriási felelősség, hiszen a küldött egy közösségért felel, és úgy is kell fellépnie. Az Európa jövőjéről szóló párbeszéd kapcsán módszertani javaslatot fogalmazott meg: szerinte a padokon való beszélgetés falusi mindennapok részét képező módszere hozná közelebb az emberekhez az európai témákat.

A Hungarian Youth Association eredetileg a Londonban tanuló magyar diákokat szerette volna összefogni, de hamarosan az Egyesült Királyság egészére kiterjedt tevékenysége, ma pedig már 11 országban tanuló mintegy 7000 diákot képviselnek – számolt be Karagich Bálint és Pirityi Soma. A közösségépítés mellett érdekképviseleti tevékenységet is folytatnak, és a megszerzett tudás otthoni kamatoztatása érdekében információs hidat építenek ki a magyar munkaerőpiac és a külföldön tanuló diákok között.

Fotó: Mihály László

Elmondásuk szerint tévhit, hogy a külföldön tanuló diákokat elveszíti az anyaország: felmérésük szerint a külföldön tanuló magyar diákok 60 százaléka szeretne visszatérni Magyarországra, de ennél jóval többen – 95 százalék – venne részt szívesen magyar vonatkozású projektekben. Az Unió vonatkozásában a polgárok és a képviselők közti közvetlen kommunikáció fontosságát emelték ki, ennek köszönhetően került Vincze Loránt közvetítésével a Petíciós bizottság napirendjére az Egyesült Királyságban tanuló uniós diákok Brexit utáni ellehetetlenülése.

Olteán Csongor többek közt arról beszélt, hogy a romániai rendszerben nagyon nehezen haladnak előre az ügyek, ha valaki „nem fogja kézen őket és vezeti egyik iroda után a másikba”. Az ifjúsági törvény is jó ideje a fiókban van, jelenleg a minisztériumi átszervezések miatt, de reméli, hogy ennek eredményeképpen nagyobb hatásköre lesz a sportminisztériumtól a családügyi minisztériumhoz átkerülő ifjúsági államtitkárságnak. Uniós perspektívában azt kifogásolta, hogy jelenleg nincs olyan grémium, amely összefogná az uniós támogatással megvalósuló ifjúsági képzések, mobilitási projektek eredményeit, amelyek hozzájárulhatnának a hatékony európai ifjúságpolitika megalkotásához.

Fotó: Mihály László

„Tavalyelőtt bebizonyítottuk, hogy a fiataloknak nagy szerepe van ebben a városban. Néha kísért minket a kényelem, és kell némi unszolás. De ha megértjük, hogy a mi lábunk alatt van a gázpedál, nagy dolgokra vagyunk képesek” – fogalmazott Frunda Csenge.

Van létjogosultsága a hasonló rendezvényeknek, sikerült megszólítani vele a marosvásárhelyi ifjúsági szervezeteket, jövőbetekintő javaslatok hangzottak el Európa jövőjével kapcsolatban, folytatni kell a hasonló ifjúsági csúcstalálkozókat – fogalmazta meg Vincze Loránt a FUEN által szervezett rendezvény következtetését.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?