banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Orbán Viktor korábbi javaslata a slágertéma Brüsszelben  

Nemcsak Ukrajna, hanem a migráció is az európai uniós csúcstalálkozó középpontjában lesz október 17–18-án Brüsszelben. Orbán Viktor magyar miniszterelnök régóta javasolt megoldásait ma már egyre több tagállam támogatja. 

Ukrajna, migráció, Közel-Kelet, gazdasági versenyképesség. Egyebek mellett ezekről is tárgyalnak a tagállamok vezetői az október 17–18. között rendezett EU-csúcson. Az eseményen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bemutatja béketervét, amellyel kapcsolatban vélhetően éles vita alakul ki, de az őszre ismét forró témává váló migrációval kapcsolatban is kemény csörte várható – számolt be az Index.    

A portál szerint hiába érkezik még Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is Brüsszelbe, az EU-csúcs középpontjában nem kizárólag ő lesz, hanem a migráció is. Ezt a németországi solingeni terrortámadás után Olaf Scholzék erőltették, de a német kancelláron kívül más vezetők is az utóbbi időben a téma napirendre tűzését szerették volna elérni. 

Október 7-én Ausztria és Hollandia vezetésével összesen 14 tagállam és három további nem uniós tagállam, de schengeni ország levélben sürgette Ursula von der Leyen Európai Bizottság-elnököt, hogy a kitoloncolással kapcsolatban paradigmaváltásra van szükség az Európai Unióban. Azt szeretnék, hogy a tagállamok kapjanak nagyobb felhatalmazást és több eszközt a kitoloncolási eljárásokkal kapcsolatban.

A külső gyűjtőtáborokról, hotspotokról Orbán Viktor magyar miniszterelnök már több ízben beszélt Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala

A levélre válaszul von der Leyen arra kérte a tagállamokat, hogy tárgyaljanak a témáról és vizsgálják meg az EU-n kívüli külső hotspotok lehetőségét uniós szinten – az utóbbi időben például Giorgia Meloni olasz kormányfő Albániával egyezett meg, hogy az Olaszországban menedékjogot kérők ügyét Olaszország helyett a balkáni országban vizsgálják, ezalatt pedig a menekülteket Tirana szállásolja el. Hasonló tárgyalásokba kezdett Németország Kenyával – írta az Index.

A külső gyűjtőtáborokról, hotspotokról Orbán Viktor magyar miniszterelnök már több ízben beszélt – legutóbb épp a magyar soros elnökség programjának a bemutatóján, az Európai Parlament strasbourgi plenárisán. Von der Leyen EB-elnök hétfőn a 17 ország levelére válaszolva – aminek aláírói között egyébként Magyarország nem volt ott – azt írta, a következő EU-csúcson a tagállamok állam- és kormányfői egyeztessenek a migrációról, és vizsgálják meg az EU-n kívüli lehetőségeket.

Iohannis is ott lesz. A csúcson Romániát Klaus Iohannis államfő képviseli. Az elnök szerdán részt vett az Európai Unió és az Öböl-menti Együttműködési Tanács (ÖET) országainak csúcstalálkozóján Klaus Iohannis hangsúlyozta, hogy Románia érdekelt a két régió közötti összeköttetések javításában. Az elnöki hivatal csütörtöki - az Agerpres által idézett - közleménye szerint az államfő kiemelte az EU és az ÖET stratégiai partnerségének jelentőségét, valamint a több ágazatot érintő gazdasági együttműködésben rejlő lehetőségeket. Emellett szorgalmazta a kétoldalú kereskedelem és a beruházások bővítését, illetve a vízumliberalizáció folytatását.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?