Nagyon a klímacélok ellen dolgozik az ukrajnai háború

Az ukrajnai orosz invázió következtében 175 millió tonna szén-dioxid kerülhet a légkörbe – derült ki a kijevi környezetvédelmi minisztérium, valamint klímavédelmi szervezetek közös jelentéséből. A mennyiségbe beleszámolták azt is, amelyet az újjáépítés során termelnek majd.

Az emisszió egy részét a közvetlen harci cselekmények adják. Több milliárd liter üzemanyagot használtak fel a katonai járművek, csaknem egymillió hektárnyi mezőt és erdőt gyújtottak fel, több száz olaj- és gázipari létesítményt robbantottak fel, és hatalmas mennyiségű acélt és cementet használtak fel több száz kilométernyi frontvonal megerősítésére – idézte a közleményt a Világgazdaság.Fotó: Agerpres/EPA

A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy a 175 millió tonnás kibocsátás 90 millió autó vagy Hollandia éves kibocsátásának felel meg.

A jelentés szerint a háborús károsanyag-kibocsátást nagyjából egyenlő részben okozta a katonai tevékenység, a sérült infrastruktúra újjáépítéséhez szükséges acél és beton gyártása, valamint számos különböző tényező, köztük a tüzek és az emberek helyváltoztatása.

A háború különböző szakaszaiban azonban különböző mértékben járultak hozzá a kibocsátáshoz. Az első hónapokban a polgári infrastruktúra nagymértékű pusztulása okozta a legtöbb kibocsátást, most inkább a harci cselekmények, a tüzek és az energetikai infrastruktúrában okozott károk együttesen.

A katonai tevékenység következtében 51,6 millió tonnának megfelelő szén-dioxid került a levegőbe, ebből 35,2 millió tonna az orosz, 9,4 millió tonna pedig az ukrán hadsereg üzemanyag-fogyasztás miatt.

Ez nem meglepő, mivel a hadseregek a világ legnagyobb üzemanyag-fogyasztói, amelyek a teljes globális üvegházhatású gázemisszió 5,5 százalékáért felelősek egy 2022-es becslés szerint.

Kapcsolódók

Kimaradt?