Az OPEC szerint az energiaágazat szén-dioxid-kibocsátása 2035-ig tovább fog emelkedni
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) becslése szerint a globális energiaágazat szén-dioxid-kibocsátása 2035-ig tovább fog emelkedni, amikor is 35,7 milliárd tonnán, azaz a jelenleginél 4,08%-kal több szén-dioxid-kibocsátáson fog tetőzni, majd ezt követően fokozatosan csökkenni fog – írja az EFE alapján az Agerpres.
Ezek a számítások, amelyeket az OPEC hétfőn Riyadh-ban ismertetett, egy olyan forgatókönyvön alapulnak, amelyben a fosszilis tüzelőanyagok maradnak meg továbbra is fő energiaforrásként világszerte legalább 2045-ig.
A World Oil Market Outlook 2023 (WOO 2023) című éves jelentésükben a szervezet szakértői az olaj- és gázfogyasztás tartós növekedését jósolják közel az évszázad közepéig, bár ugyanezen időszak alatt a megújuló energiaforrások növekedését is prognosztizálják.
„Abszolút értékben az energiával kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátás 2022-ben mintegy 34,3 milliárd tonnát ért el, és az előrejelzések szerint 2023-ban 35,7 milliárd tonna lesz a csúcsérték” – áll a jelentésben.
„Ezt követően az előrejelzések szerint lassú csökkenés várható”, így 2045-re 34 milliárd tonna lesz az összmennyiség – teszi hozzá a forrás.
A kilátások az elmúlt 20 év tendenciájához képest egyértelmű csökkenést jelentenek, de az OPEC elismeri, hogy ez nem elegendő a párizsi klímavédelmi megállapodás céljainak eléréséhez, amely a globális felmelegedés 1,5 fokra való korlátozását tűzte ki célul.
További erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy a csökkenés a Párizsi Megállapodás céljainak megfelelő szintre csökkenjen, ismeri el a szervezet a jelentésben.
Különösen Indiában és más ázsiai országokban, valamint az afrikai országokban és Latin-Amerika számos nagy, fejlődő gazdaságában a CO2-kibocsátást a népességnövekedés, a gazdasági fejlődés, valamint az energiához való hozzáférés javítására és az energiaszegénység felszámolására irányuló erőfeszítések fogják ösztönözni – mutat rá a dokumentum.
Ezzel szemben a főbb iparosodott országok és Kína várhatóan sikeresen csökkentik majd a kibocsátásukat a szén-dioxid-leválasztási technológiák és az alternatív energiaforrások – köztük a nukleáris energia és a hidrogén – fejlesztésének és bevezetésének köszönhetően.
CSAK SAJÁT