Nagyon le van maradva az EU a nyíltvízi szélturbinák telepítése terén

Idén legfeljebb feleakkora termelési kapacitást üzemelnek be, mint amennyire szükség volna a 2030-as klímacél eléréséhez.

Az első félévben összesen 1,4 GW beépített teljesítményű tengeri szélerőművet adtak át az Európai Unióban, írja az economica.net. Ez elsőre jó eredménynek tűnik, valójában azonban nem az, meg sem közelíti azt a szintet ami a klímacél eléréshez szükséges lenne.Fotó: Facebook/ Wind Europe

Az első hat hónapban átadott tengeri szélerőművek fele Hollandiában található, mely az egyik élenjáró tagállam az szélenergia hasznosításának tekintetében.

Az ágazat szakmai szervezete, a WindEurope adatai szerint idén 5 GW beépített összteljesítményű nyíltvízi szélturbinát helyezhetnek üzembe az Európai Unióban. Ez meg sem közelíti azt a 11 GW-ot, amire évente szükség lenne 2030-ig ahhoz, hogy teljesíteni lehessen az EU energetikai és környezetvédelmi célkitűzéseit.

Az első féléves gyenge eredmény részben annak a következménye, hogy tavaly Európa-szerte sok beruházást leállítottak a villanyáram hatósági árszabályozása miatt. 2022-ben egyetlen számottevő nyíltvízi turbinaparkot sem adtak át. Az új beruházásokat nagyban hátráltatja az is, hogy az elmúlt időszakban nagyon megnőttek a költségek. Két év leforgása alatt a szélturbinák felállításának a költségei 40 százalékkal emelkedtek.

A WindEurope szerint a jelenleginél jóval nagyobb beruházásokra lenne szükség a gyárak, a munkaerő és az infrastruktúra terén, ez pedig csak szubvenciókkal érhető el. „Köztámogatásra is szükség van. Az Európai Unió Green Deal gazdasági terve a jelenlegi formájában elégtelen” – olvasható a WindEurope elemzésében.

Románia jelentős nyíltvízi szélenergia potenciállal rendelkezik, egyelőre azonban egyetlen ilyen beruházás sincs tervbe véve az országban.  

Az uniós klímarendelet értelmében a tagállamoknak 2030-ig 55 százalékkal kell csökkenteniük az üvegházhatású-gázkibocsátást.

Kapcsolódók

Kimaradt?