Csehül állunk a zöld átállás tekintetében, Bulgária is megelőz bennünket

A globális ranglistán Románia a 45. helyet foglalja el, de a teljes Európai Unió megelőz bennünket.

Összeállította a zöld átállásra való felkészültség világranglistáját az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD), számolt be az economica.net. A szervezet 166 országot vizsgált. A tanulmányban 17 technológia alapján elemzi a zöld átállás esélyeit: mesterséges intelligencia, drónok, géntechnológia, nanotechnológia, napelemek, bioüzemanyag, 5G, zöld hidrogén, szélenergia stb.Fotó: Pexels

Az UNCTAD szerint az Egyesült Államok, Svédország, Szingapúr, Svájc és Hollandia állnak legjobban a zöld átállás tekintetében. A rangsor legvégén öt afrikai állam, Guineea, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Gambia, Bisszau-Guineea és Dél-Szudán szerénykedik.

A ranglistából egyértelműen kiderül, hogy a gazdaságilag fejlettebb országok jelentős előnyben vannak az átállás tekintetében. Románia a 45. helyen áll, ami látszólag viszonylag jó, valójában azonban nem az. Ezt világosan mutatja, hogy az egykori szocialista államok többsége megelőz bennünket.

Ebben a kategóriában Lengyelország áll a legelőkelőbb, a 27. helyen, közvetlenül megelőzve Szlovéniát, Észtországot és Csehországot. Magyarország a 36., Szlovákia a 39., Litvánia a 41., Horvátország a 42., Bulgária pedig a 43. Nálunk tehát még Bulgária is jobban áll, azzal ugyanakkor vigasztalódhatunk, hogy megelőzzük, többek között Indiát, Szaúd-Arábiát, Chilét és Szerbiát.

A tanulmány által górcső alá vett 17 technológia együttes globális piacának az értéke 1500 milliárd dollár volt 2020-ban. Az UNCTAD becslései szerint az évtized végére ez az érték 9500 milliárd dollárra nő majd.

„Egy zöldtechnológiákon alapuló technológiai forradalom küszöbén állunk. A technológiai változásoknak ez a hulláma elképesztő hatást gyakorol majd a világgazdaságra. (…) Az erről a technológiai hullámról való lemaradás, a politikusok figyelmének a hiánya vagy az elégtelen beruházások miatt, hosszú távú negatív követ” – mondta Rebeca Grynspan, az UNCTAD főtitkára.

A tanulmány egyik következtetése az, hogy a fejlődő országok ezen a téren is egyre inkább le vannak maradva a fejlettek mögött. 2018-ban a fejlett országoknak a zöld technológiákhoz kapcsolódó exportja még csak 60 milliárd dollárt tett ki, ami 2021-re 156 milliárdra nőtt. A fejlődő országok esetében az export 57 milliárd dollárról 75 milliárdra nőtt, vagyis a piaci részesedésük 48 százalékról 33 százalékra csökkent.

Kapcsolódók

Kimaradt?