Milyen román elnököt szeretne Trump? - Szakértő: Bukarest igazodási képessége közismert
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) számára Magyarország kormányfője továbbra is elsőrangú kihívásnak számít majd Bukarestben, de a hivatalos nyelvezet várhatóan óvatosabb, udvariasabb lesz - véli a Maszolnak nyilatkozó szakértő, akit arról kérdeztünk, hogy hatással lesz-e Donald Trump győzelme a román bel- és külpolitikára.
Befolyásolhatja-e az amerikai elnökválasztás eredménye a közelgő romániai megmérettetés kimenetelét? - kérdeztük Barabás T. Jánost, a budapesti Magyar Külügyi Intézet vezető elemzőjét. Szerinte az Egyesült Államok vezetésének olyan román elnökre van szüksége, akivel bizalmi alapon, közvetlenül tárgyalhat, gyorsan cselekedhetnek, hiszen Románia háborús zónával határos. Emlékeztetett rá: Sulinát és a Krímet mindössze 230 km választja el.
„Ennek az amerikai igénynek leginkább Nicolae Ciucă és Mircea Geoană volt NATO-főtitkárhelyettes felelne meg, bár a többi elnökjelölt is atlantista, kivéve George Simiont” - mondta a kolozsvári származású szakértő. Hozzátette: a román politikai elit az alapján is cselekszik, hogy kit lát potenciálisan sikeresebbnek a hazai szereplők közül a Washingtonnal való kapcsolattartásban.
Szerinte a román-amerikai viszony nagyobb arányban biztonságpolitikai jellegű lesz, hiszen a gazdasági terület átértékelés alatt van. „A mesterséges intelligencia visszafogja a romániai IT befektetéseket, az Amerika és az Európai Unió közötti várható vámháború kedvezőtlenül hat az egész kapcsolatrendszerre. A számos tisztázatlan kérdés egyike, megéri majd anyagilag Bukarestnek amerikai LNG-t, cseppfolyósított gázt vásárolni, ha ez év végétől beindul a balkáni vezetéken az azeri gáz”. Hozzátette: Amerika demokrácia, határai vannak a nyomásgyakorlásnak, a román igazodási képesség viszont közismert.
Ami a két nagyobb politikai erő, a szociáldemokraták, valamint a nemzeti liberálisok esetleges szemléletváltását illeti, az elemző szerint „máris rugalmasan változik a pártok retorikája, kimaradnak a klíma, gender, ukránpárti és egyéb olyan témák, amelyek Kamala Harris kedvencei voltak”. Úgy látja ugyanakkor, hogy lényegi szemléletváltás rövidtávon nem várható.
Azt is megkérdeztük Barabás T. Jánostól, hogy változhat-e Orbán Viktor magyar miniszterelnök romániai megítélése Trump győzelme után. Szerinte a román nemzetbiztonságért is felelős tanács, a CSAT számára Magyarország kormányfője továbbra is elsőrangú kihívásnak számít majd, de a hivatalos nyelvezet várhatóan óvatosabb, udvariasabb lesz. „Kivéve a progresszista Mentsétek meg Romániát Szövetséget, amely a magyarellenes retorika beemelésével akar kitűnni a mezőnyből” - tette hozzá a szakértő.
Mint fogalmazott, a két fél pragmatikus politizálására számít. „A románok rá lesznek szorítva, hogy előtérbe helyezzék a kétoldalú kapcsolatokat, már kevésbé tudnak másként, más irányból hatni. Budapest segít a Schengen- és az OECD-tagság elérésében, komoly energiaügyi és infrastruktúra projektek zajlanak a két ország között. Az EU gazdasági, biztonságpolitikai válsága, de az ukrajnai háború miatt is egymásra utalt a két ország” - mondta Barabás T. János.
CSAK SAJÁT