banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Egy „héja” lehet Trump külügyminisztere

Amerikai sajtóértesülések szerint Marco Rubio floridai szenátor lesz a második Trump-kormányzat külügyminisztere. Bár ezt a megválasztott elnök hivatalosan még nem jelentette be, a The New York Times azt írta, Trumphoz közel álló tanácsadók szerint a döntés már megszületett.  

Marco Rubiót 2010-ben választották meg a szenátusba, és poltikai karrierje során keményvonalas külpolitikai álláspontot képviselt Kínával, Iránnal, Venezuelával és Kubával szemben – számolt be az amerikai lap alapján a Mandiner. A szenátor úgynevezett „külpolitikai héjaként” ismert, és többször konfliktusba keveredett a pártnak azon ágával, amely ódzkodik a konfliktusokba való beavatkozásoktól. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban az utóbbi időben Trump nézeteit visszhangozta: miszerint a háborús patthelyzet alakult ki, ezért itt az ideje lezárni a konfliktust – emlékeztet a portál. 

A New York Times elemzése szerint Rubio korábban kemény álláspontot képviselt Oroszországgal szemben, de várhatóan kész lesz arra, hogy nyomást gyakoroljon Ukrajnára, hogy üljön tárgyalóasztalhoz, és nem fogja támogatni az ukrán NATO-csatlakozást. Rubio szenátorként különösen kemény retorikát használt Kínával szemben, s elkötelezett támogatója Izraelnek.

Marco Rubio lehet az első latin-amerikai származású amerikai külügyminiszter Fotó: Marco Rubio Facebook oldala

Bendarzsevszkij Anton külpolitikai szakértő szerint úgy néz ki, hogy Donald Trump nem az izolacionista vonalat fogja vinni a külpolitikájában, hanem azt a fajta Rondald Reagen által képviselt irányt, amely erőpolitikán alapul. „Rubio egy úgy nevezett héja – aki az Egyesült Államok nemzetközi ellenfeleivel szembeni erős fellépésre buzdított korábban is. Rubio Kínát tartja az USA fő ellenfelének, és bírálja annak gazdasági gyakorlatát és az emberi jogok Kína általi megsértését. Rubio szerint az Egyesült Államoknak proaktív szerepet kell vállalnia a demokrácia nemzetközi védelmében és az autoriter rezsimekkel elleni küzdelemmel. Ő a hagyományos, konzervatív értékek alapú amerikai hatalmi külpolitikát képviseli, amely a hidegháború időszakában jellemezte Washingtont” – fogalmazott Facebook-bejegyzésében az elemző.

Bendarzsevszkij Anton szerint a nemzetbiztonsági pozícióra ugyancsak egy „héja” kerülhet: Mike Waltz. Mint írja, Waltz az erőteljes globális amerikai jelenlét híve. „Határozott fellépést sürgetett Kínával, Oroszországgal, Iránnal és Venezuelával szemben. Kínát az egyik legfontosabb fenyegetésnek tartja globálisan nézve” – állítja a szakértő. Szerinte nem lesz izoláció, hanem az eddigieknél sokkal aktívabb amerikai külpolitikára készülhetünk. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?