Életbe lépett az Észak-Korea és Oroszország közötti védelmi megállapodás
Életbe lépett az Észak-Korea és Oroszország közötti védelmi megállapodás, amely Moszkva ukrajnai háborúja kapcsán rögzíti közeledésüket – jelentette szerdán az észak-koreai KCNA hírügynökség, melyet AFP idézett, írja az Agerpres.
A megállapodás szerdán lépett hatályba, amikor a Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és az orosz elnök, Vlagyimir Putyin által júniusban aláírt megállapodást követően ratifikált dokumentumokat Moszkvában kicserélték a két ország között – közölte az észak-koreai ügynökség. A szerződés hivatalossá tétele akkor történt, amikor az Egyesült Államok és Dél-Korea azzal vádolta az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Koreát, hogy több mint tízezer katonát küldött Oroszország segítségére az Ukrajna elleni harcban.
Szakértők szerint Kim Dzsong Un észak-koreai vezető fejlett technológiákat akar szerezni Moszkvától. Kim és Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kreml vezetőjének phenjani látogatása során írta alá a stratégiai partnerségi megállapodást, amely arra kötelezi a két országot, hogy ellenük irányuló támadás esetén „haladéktalanul” katonai segítséget nyújtanak egymásnak, és közösen lépnek fel a nyugati szankciók ellen.
Kapcsolódó
A múlt hónapban a moszkvai törvényhozók egyhangúlag megszavazták a megállapodást, amelyet később Vlagyimir Putyin is aláírt. Phenjan szerint Kim rendelet útján ratifikálta azt. A szerződés „erőteljes hajtóerőként fog szolgálni, amely felgyorsítja egy többpólusú, független és igazságos világrend létrehozását uralom, leigázás és hegemónia nélkül” – közölte a KCNA. Elemzők szerint Phenjan arra használhatja Ukrajnát, hogy átirányítsa külpolitikáját. A csapatok küldésével Észak-Korea fegyverek, katonai támogatás és munkaerő beszállítójaként pozícionálja magát az orosz hadigazdaságban, és akár meg is kerülheti hagyományos szövetségesét, szomszédját és fő kereskedelmi partnerét, Kínát.
Észak-Korea és Oroszország katonai kapcsolatai azóta erősödtek, hogy Moszkva 2022 februárjában megszállta Ukrajnát. Mindkét országot egy sor ENSZ-szankció sújtja, előbbit a nukleáris fegyverprogramja, Oroszországot pedig az ukrajnai konfliktus miatt. Kim a múlt héten Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter phenjani látogatása során kijelentette, hogy kormánya, katonasága és népe „változatlanul támogatni fogja az Orosz Föderáció szuverenitását és területi integritását védő politikáját”. Júniusban a Kreml vezetője „forradalmi dokumentumnak” nevezte a megállapodást.
CSAK SAJÁT