Egyre durvul Washington és Peking technológiai háborúja

Rossz hír, hogy Kína gyártási képességei máris túljutottak azon a ponton, ahol a Biden-kormányzat meg akarta állítani a feltörekvő ázsiai nagyhatalom fejlődését.

Az ukrajnai és az izraeli „forró” háborúval párhuzamosan teljes gőzzel zajlik az amerikai-kínai technológiai háború, amelynek újabb fejezete nyílt meg éppen Joe Biden elnök keddi, közel-keleti látogatására időzítve. Az amerikai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy tovább szigorítják az egy évvel korábban bevezetett, átfogó exportellenőrzési korlátozásokat. A Biden-adminisztráció szűkítette azon félvezetőtípusok számát, amelyeket amerikai cégek eladhatnak Kínának, mégpedig a mesterséges intelligencia alkalmazásokhoz használt grafikus chipekkel és kifinomult chipgyártó berendezésekkel.

A kormányzati közlemény szerint az új korlátozások a meglévő szabályozásban lévő kiskapukat hivatottak bezárni, nagy kérdés azonban, hogy eredményesebbek lesznek-e az eddigieknél. Az üzleti szféra képviselői már a korlátozások belengetésekor, a nyár közepén kételyeiknek adtak hangot a szankciós politika hatékonyságával kapcsolatban. A Biden-adminisztráció több tagjával folytatott konzultáción egyúttal aggodalmukat fejezték ki, hogy a szigorítások olyan kínai válaszlépéseket válthatnak ki, amelyek befolyásolhatják egyrészt a nyersanyagellátást, másrészt a Kínába irányuló exportot, miközben a feltörekvő ázsiai nagyhatalomba irányul évente a globális chipgyártás mintegy harmada. (Az 555,9 milliárd dolláros piacon a kínai beszerzések 180 milliárdot tesznek ki.)

Fotó: Adobe Stock

Az amerikai chipgyártók érvei a jelek szerint nem győzték meg a washingtoni kormányzatot, vagy legalábbis gyengébbnek bizonyultak a nemzetbiztonsági aggályoknál. „Az exportellenőrzés hatékony nemzetbiztonsági eszköz” - írták, hangsúlyozva, hogy az amerikai aggályok a Kínai Népköztársaság „katonai-polgári fúziója és katonai modernizációja kapcsán” merülnek fel. Konkrétan Washington azt szeretné megelőzni, hogy Kína hozzájusson olyan fejlett chipgyártó berendezésekhez, amelyek szükségesek a következő generációs fegyverek vagy a katonai alkalmazásokban (is) használható új technológiák – például a mesterséges intelligencia – fejlesztéséhez.

Válaszul Kína júliusban betiltotta a chipgyártásban nélkülözhetetlen két ritka földfém, a gallium és a germánium exportálását. Pontosabban baráti országoknak továbbra is eladható a két földfém, és néhány kiviteli engedélyt jóvá is hagyott a pekingi vezetés, viszont a potenciális vásárlók többsége amerikai, európai vagy japán cég lenne. Következésképp mindössze egy hónappal a kínai exportkorlátozás bejelentése után a germánium és a gallium nemzetközi kereskedelme gyakorlatilag nullára csökkent – mutat rá a CNN elemzése.

Kína kvázi monopóliumot élvez a két földfém előállításában: tavaly a finomított germánium 68 százalékát, a gallium 98 százalékát az ázsiai országban termelték. Bár a két ásvány „csupán” néhány százmillió dollárt tesz ki a globális kereskedelemben, hiányuk több billió dolláros ágazatokat ingathat meg, kezdve a védelemtől az elektromos járműveken át a kommunikációig. Léteznek ugyan alternatívák, azonban egy Kínától független ellátási lánc kiépítése mintegy 20 milliárd dolláros beruházást, illetve nem utolsó sorban több évet venne igénybe – mutatott rá a CNN által idézett Marina Zhang, a Sydney-i Műszaki Egyetem docense.

Amúgy a Kína ellen indított technológiai háború legfeljebb késleltetni tudja a feltörekvő ázsiai nagyhatalom fejlődését – figyelmeztetnek szakértők. A Foreign Affairs amerikai folyóirat múlt heti tanulmánya felhívja a figyelmet, hogy Peking jelentősen felgyorsította a képességei kiépítésére irányuló beruházásokat és fejlesztéseket – éppen az amerikai korlátozások hatására. Augusztusban a Huawei kínai távközlési óriásvállalat piacra dobott egy új okostelefont, amelyet saját gyártású 7 nanométeres processzor hajt. Ez azt mutatja, hogy Kína gyártási képességei máris túljutottak azon a ponton, ahol a Biden-kormányzat meg akarta állítani az ázsiai óriás fejlődését.

Szintén az amerikai korlátozásokkal magyarázza a tanulmány, hogy Kína elkezdett felzárkózni az Egyesült Államokhoz a fejlett chipek tervezése terén – ebben eddig egyértelmű világelsők voltak az amerikaiak -, valamint behozhatatlannak tűnő előnyre tett szerint a kevésbé fejlett, de piaci szempontból annál fontosabb, ún. örökölt (legacy) chipek gyártása terén. Ezek kevésbé fejlett technológiával készülnek, viszont – a legfejlettebb processzorokat leszámítva - lényegében mindenhez szükség van rájuk, kezdve az ipari berendezésektől a kritikus infrastruktúrán át a fegyverrendszerekig és az elektromos autókig. Ezen a téren is a kínai ambíciók túlszárnyalták az amerikai aggodalmakat – fogalmaz a FP tanulmánya hangsúlyozva, hogy – miközben a Biden-kormányzat nemzetbiztonsági megfontolásokkal indokolja a technológiai korlátozásokat – éppenséggel erősödhet az Egyesült Államok függése a kínai félvezetőktől. A legacy chipek fontosságát mutatja, hogy a Covid-19 világjárvány idején a globális félvezetőhiány az autóipar legégetőbb problémájává nőtte ki magát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?