Az emberiség negyedének nincs megfelelő ivóvize
A globális éghajlatváltozás miatt a probléma tovább fog súlyosbodni az előttünk álló időszakban.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) új jelentése szerint a világ lakosságának körülbelül 26 százaléka nem fér hozzá biztonságos ivóvízhez, és az emberek körülbelül 46 százaléka nem fér hozzá megfelelő higiéniai szolgáltatásokhoz.
Az ENSZ 2023-as vízfejlesztési jelentése az elmúlt közel fél évszázad első, a globális vízhiányról szóló ENSZ-konferenciája előtt jelent meg, amely szerdán kezdődik. A szervezet új jelentésének közzétételekor egy közelgő nemzetközi válságra figyelmeztetett – számolt be a DW alapján a Világgazdaság.
A jelentés szerint a globális vízfogyasztás évente körülbelül 1 százalékkal nőtt az elmúlt négy évtizedben, és várhatóan 2050-ig hasonló ütemben növekszik. A beszámoló kiemeli a különböző régiókban a víz rendelkezésre állása és felhasználása terén fennálló óriási szakadékot, valamint annak szükségességét, hogy 2030-ra minden ember tiszta vízhez jusson.
Richard Connor, a jelentés főszerkesztője egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a célok elérésének becsült költsége valahol évi 600 és 1 ezer milliárd dollár között mozog. A világ népességének körülbelül 10 százaléka él olyan országokban, ahol a vízellátás nem megfelelően biztosított.
A vízfogyasztás több mint 70 százalékát a mezőgazdaságban használják fel. A városlakók számának növekedésével azonban a mezőgazdaságból a városi központokba való vízelosztás általános stratégiává vált az édesvízszükségletek kielégítésére – fogalmazott az ENSZ. A jelentés szerint az éghajlatváltozás miatt a szezonális vízhiány növekedni fog azokban a régiókban, ahol jelenleg bőséges – például Közép-Afrikában, Kelet-Ázsiában és Dél-Amerika egyes részein –, és súlyosbodik ott, ahol már amúgy is hiány van a vízből, mint például a Közel-Keleten vagy a Szaharában.