Közönséges blöff a multik önként vállalt karbonsemlegessége

A legtöbb globális nagyvállalat úgynevezett klímastratégiája nem több hangzatos frázisok gyűjteményénél, nem derül ki belőlük, hogyan csökkentenék nullára a nettó károsanyag-kibocsátásukat.

Divattá vált az utóbbi években a klímaváltozás elleni küzdelemről papolni, s ez alól a gazdaság, az üzleti világ sem képez kivételt. Napjainkban nincs olyan magára valamit is adó nagyvállalat, mely ne kommunikálná a fogyasztók felé, hogy elkötelezett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése iránt, s egyre több terméket próbálnak a fenntarthatósággal asszociálva rátukmálni a fogyasztókra. Mindez azonban nagyrészt retorikai blöff, a közvélemény megtévesztését szolgáló tartalmatlan marketing, legalábbis ez derül ki a Corporate Climate Responsability Monitor 2023 című jelentésből. Enneka szerzői a német New Climate Institute és a belga Carbon Market Watch, melyek 24 multinacionális cég klímaterveit és stratégiáit vették górcső alá.Fotó: Pexels

A tanulmány elkészítéséhez 8 gazdasági ágazat 3-3 globális szinte is fontos szereplőjét választották ki. Ezek zöme a romániai piacon is jelen van: Pepsico, Samsung, Holcim, Inditex, DHL, Carrefour, Amazon, Arcelor Mittal, Nestle, Volkswagen, Mercedes-Benz, Apple, Stellantis, H&M, Google, Mocrosoft, Ahold Delhaize, Maersk, Thyssenkrupp, Foxconn. A fennmaradó öt cég a Fast Retailing, a Walmart, az American Airlines és a JBS.

A tanulmányban szereplő vállalatok saját adataik szerint 2019-ben 2,2 gigatonna széndioxidnak megfelelő nettó károsanyag-kibocsátásért voltak felelősek. Ez a mennyiség a globális kibocsátás 4 százalékával volt egyenértékű.

A szóban forgó cégek vállalták, hogy 2050-ig, tehát 27 év alatt a nettó kibocsátásukat nullára csökkentik, vagyis csupán annyi üvegházhatású gázt bocsátanak majd ki, amennyit a természet és az addig kifejlesztendő elnyelő rendszerek meg tudnak majd kötni, ami egyet jelent a karbonsemlegességgel. A kibocsátás érdemi csökkentését 2030 után kezdenék meg.

A jelentés szerint a legtöbb vizsgált vállalat klímastratégiája nem több mint általánosságok gyűjteménye, melyekből egyáltalán nem derül ki, hogyan szándékoznak elérni a kitűzött ambiciózus célt. Egyes esetekben szerepelnek bennük konkrét tervek, azok azonban sokkal kisebb mennyiséget eredményeznének annál, amennyit a valóságban kibocsátanak. Az elemzett stratégiák harmadik gyenge pontja az, hogy túlbecsülik, a károsanyag-mennyiséget, melyet a természet meg tud kötni.

A jelentés szerzői arra jutottak, hogy a 24 vállalat közül csupán ötnek a vállalását lehet komolyan venni, a többieké több-kevésbé szemfényvesztésnek tűnik. „A 24 cég közül csak öt – H&M, Holcim, Stellantis, Maersk, Thyssenkrupp – elkötelezett a kibocsátásának minimum 90 százalékos csökkentése mellet” – olvasható a dokumentumban. Ez összességében azt fogja eredményezni, hogy a tanulmányban szereplő cégek által vállalt dekarbonizáció összességében csupán 36 százalékban teljesül majd.

A H&M divatipari cég, a Holcim cementgyártó, a Stellantis autóipari, a Thyssenkrupp gépgyártó, a Mersk pedig tengeri szállítmányozási vállalat.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?