A hadsereggel próbálják megfékezni a zavargásokat Venezuelában

Nicolas Maduro venezuelai elnök parancsot adott szerdán a hadseregnek, hogy 2600 katonát vezényeljen a nyugati Táchira államba az ott kialakult fosztogatások és összecsapások megfékezésére, miközben újabb halálos áldozatot követeltek az április eleje óta országszerte tartó tüntetések.

„Kétezer katonának és a különleges alakulatok 600 tagjának átdobására adtam parancsot” - jelentette ki Vladimir Padrino Lopez védelmi miniszter a VTV állami televízióban, hozzátéve, hogy az elnök kérésére cselekedett. A szocialista államfő előzőleg ismét meghosszabbította a dél-amerikai országban tavaly január óta érvényben lévő rendkívüli állapotot, amely lehetővé teszi számára az alkotmány adta jogok korlátozását és rendkívüli intézkedések meghozatalát a szociális szféra, valamint a gazdaság, a politika és az igazságszolgáltatás terén.

Felforgató cselekmények

Szerdára virradó éjjel Táchira államban üzletek tucatjait fosztották ki és felgyújtottak két rendőrkapitányságot. Zavargások voltak az ország más régióiban is, köztük a főváros Caracas keleti felében, San Antonio Los Altosban pedig álarcos tüntetők barikádokat emeltek.

Padrino Lopez tábornok fegyveres felkelésnek bélyegezte a történteket, kijelentve, hogy „nem lehet tüntetésekről beszélni”. „Felforgató cselekményekről van szó (...), amelyek immár fegyveres felkelésbe fordulnak” - állította a védelmi miniszter. „Az elképzelés az, hogy Venezuelát Szíriává változtatják, Táchirát pedig egyfajta Aleppóvá” - tette hozzá, leszögezve ugyanakkor: nem engedik meg, „hogy a nemzet káoszba süllyedjen”.

43-an meghaltak

Venezuelát április eleje óta a Maduro elnök elleni tüntetések egész hulláma rázta meg, miközben napról napra nő, és szerdán egy 15 éves fiú halálával 43-ra emelkedett az erőszakos összecsapások halálos áldozatainak száma. Sajtójelentések szerint a fiú nem volt a Táchirában lezajlott kedd délutáni tüntetések résztvevője, hanem vásárolni indult, amikor a tüntetők és a nemzeti gárda összecsapásának kereszttüzébe került.

Szerdán Caracasban az orvosok, nővérek és egészségügyi szakdolgozók tüntettek fehér pólóban, miközben velük párhuzamosan az államfő mögött álló „chávezista” mozgalom is tüntetést tartott.

Fotó: Time

Az ellenzék csütörtökre is tüntetést hirdetett a belügyminisztérium épülete elé, szombaton pedig országszerte tiltakozó megmozdulásokat tartanak.

A parlamentet uraló ellenzék az államfőt okolja az országban kialakult súlyos gazdasági válságért, amely drámai mértékű ellátási nehézségekhez vezetett a kőolajban gazdag Venezuelában. Nicolás Maduro alkotmányozó nemzetgyűlés összehívásával és az alkotmány reformjával akarja megoldani a válságot, az ellenzék azonban bojkottálja az elnök erről szóló terveit.

Nyugtalanítja a nemzetközi közösséget

A napról napra súlyosbodó venezuelai helyzet egyre inkább nyugtalanítja a nemzetközi közösséget, és szerdán az Egyesült Államok kérésére első ízben az ENSZ Biztonsági Tanácsa is napirendjére tűzte a kérdést. A tanácskozáson Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet arra figyelmeztetett, hogy a venezuelai válság könnyen egy a szíriaihoz vagy a dél-szudánihoz hasonló polgárháborús helyzetté fajulhat.

Venezuela ezzel szemben a belügyeibe való beavatkozásnak minősítette az amerikai fellépést, és azt állította, hogy képes megoldani a saját problémáit.

A térség államai erősen megosztottak a venezuelai válság ügyében. Brazília szerdán aggodalmát fejezte ki a határon át érkező venezuelai menekültek növekvő száma miatt, és Raul Jungmann védelmi miniszter bejelentette, hogy kormánya terveket dolgoz ki egy esetleges tömeges menekülthullám kezelésére.

Kapcsolódók

Kimaradt?