Merkel: a NATO-ban is tárgyalni kell Törökország szíriai műveletéről

A NATO-ban is tárgyalni kell Törökország szíriai katonai műveletéről, és kívánatos, hogy a szövetség valamennyi tagországa hasonló következtetéseket vonjon le, mint az Európai Unió - mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben, a norvég miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után.

A politikus az Erna Solberggel tartott tájékoztatóján kérdésre válaszolva fontosnak nevezte az EU-s külügyminiszterek hétfői tanácskozásán hozott döntéseket, és kiemelte: örvendetes, hogy a tagállamok között egyetértés volt.

A német kancellár ismét felszólította Törökországot szíriai katonai műveletének leállítására. Mint mondta, már most látszik, hogy az offenzíva „nagyon sok emberi szenvedést okoz” és elbizonytalanítja a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet elleni küzdelmet.

A NATO-tag Norvégia kormányfője hozzátette: hazája is azonnali hatállyal leállította a katonai felszerelések törökországi exportját, és Németországhoz, illetve az EU-hoz csatlakozva elítéli a szíriai török offenzívát. Norvégia felszólítja Ankarát, hogy hagyjon fel a művelettel, és tartsa tiszteletben a nemzetközi jog előírásait - tette hozzá Erna Solberg. Jelezte, hogy nem értene egyet a török NATO-tagság megszüntetésére irányuló esetleges kezdeményezésekkel. Mint mondta, jobb, ha Törökország is "a családhoz tartozik, és családon belül beszéljük meg az ügyet".

A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) nevű ellenzéki fegyveres csoport október 9-én indított támadást a kurdok ellen Északkelet-Szíriában, Ankara állítása szerint a terrorveszély elhárítása érdekében. A török hadsereg elől sok ezer kurd menekült el.

Az EU-s külügyminiszterek hétfőn Luxembourgban folytatott tanácskozásukon felszólították Törökországot, hogy azonnal hagyjon fel egyoldalú katonai offenzívájával, és vonja vissza haderejét országa területére. Megállapították, hogy a török katonai akció veszélyezteti a régió stabilitását és biztonságát, megnehezíti az ENSZ által támogatott szíriai békefolyamat sikerét és akadályozza a humanitárius segítségnyújtást, további szenvedést okozva ezzel a civil lakosságnak. A tanácskozás zárónyilatkozata szerint a törökországi fegyverkivitellel összefüggésben a tagállamok elkötelezik magukat egy közös álláspont kialakítása mellet. A tagállamok e kérdésben képviselt nemzeti álláspontjának áttekintése és összehangolása érdekében az illetékes tanácsi munkacsoport a hét folyamán ül össze - közölték.

Kapcsolódók

Kimaradt?