Vendéglátóipar: a bevételek 30 százalékkal csökkentek tavaly, a dolgozók száma 15 ezerrel
A cégek száma ellenben minimális mértékben csökkent, étteremből pedig több volt 2020 végén, mint egy évvel korábban.
Az első hivatalos adatok alátámasztják azt, amit az ágazati üzletemberek korábban is hangoztattak, hogy 2020 katasztrofális év volt a vendéglátóipar számára. Az ágazat teljes árbevétele 30 százalékkal esett vissza, 13,2 milliárd lejre. 2019-ben az éttermek, bárok, sörözők kávézók és más vendéglátóipari egységek forgalma 18,57 milliárd lej volt. A 30 százalékos visszaesés drasztikusabb, mint amit a 2008-as világválság idején elszenvedett az ágazat.
Kapcsolódó
Az alkalmazottak száma ennél kisebb mértékben,15 ezer fővel csökkent. 2020 végén 115 ezren dolgoztak a vendéglátóiparban. Az ágazatban dolgozó üzletemberek szerint a koronavírus-járvány alatt még inkább súlyosbodott az ágazatot sújtó munkaerőhiány.
„Sokan elhagyták ezt az iparágat, s olyan cégeknél helyezkedtek el, amelyek jól mentek az elmúlt időszakban, például a kiskereskedelemben. Nekünk 400 emberre van szükségünk, s belföldön is keressük őket, de más országokban is, többek között Sri Lankán, Vietnámban és Nepálban. Eddig 70 embert szerződtettünk külföldről” – nyilatkozta az egyik legnagyobb vendéglátóipari cég, a KFC, Pizza Hut és Taco Bell éttermeket működtető Sphera Franchise Group vezérigazgatója, Călin Ionescu.
Az Országos Cégnyilvántartó (ONRC) kimutatatásaiból kiderül, hogy a cégek száma elhanyagolható mértékben csökkent 2020-ban. Körülbelül 500 bár és söröző megszűnt, ellenben az éttermek és a catering cégek száma enyhén nőtt. Ennek a magyarázata az, hogy sok vállalkozó lehetőséget látott a megváltozott piaci viszonyokban, abban, hogy kitölthetik a megszűnt cégek után maradt űrt.
A szakemberek arra számítanak, hogy a csődök száma idén fog számottevően nőni az ágazaton belül. „A vendéglátóipari cégek körülbelül 30 százaléka nem nyitott ki, a járványnak az üzletre gyakorolt hatása következtében” – állítja Călin Ionescu.
Az ágazat veszteségei nagyobbak is lehetnének, de a helyszínen történő fogyasztás meredek zuhanását részben ellensúlyozta a házhoz történő rendelések volumenének jelentős növekedése. A vendéglátóipari vállalkozók zöme arra számít, hogy a bevételek jövőre fogják elérni a 2019-es szintet, a pesszinistábbak szerint pedig csak 2023-ban.
(Nyitókép: AdobeStock)