Uniós pénzből sem sikerül villamosítani az áram nélküli házakat

Még mindig 5 ezernél több romániai háztartásban nincs villanyáram, s úgy tűnik, hogy egyhamar nem is lesz.

600 millió eurós programmal kívánja elősegíteni a beruházási minisztérium (MIPE), hogy a háztartások megújuló forrásokból származó energiát használjanak. A program finanszírozását az országos helyreállítási terv keretében biztosítja a tárca.Nem is kerülne túl sokba az áram bevezetése | Fotó: AdobeStock

A haszonélvező háztartások 10-10 ezer euró értékű utalványokat kapnak, melyeket, például napelemek vásárlására fordíthatnak. A MIPE szándéka az volt, hogy a program révén oldják meg az áram nélküli lakóházak villamosítását, azonban az Intelligens Energia Egyesület szerint minimális eredményre kell számítani.

1950 óta 7 villamosítási program követte egymást Romániában, ennek ellenére még mindig van 5494 olyan lakóház, mely nincs villanyáram. Ezekben 11 611 személy lakik, közülük 4777-én 18 évnél fiatalabbak.

A szóban forgó ingatlanok 87 százaléka nincs telekkönyvezve, így aztán nem is pályázhattak a támogatásra. Az egyik pályázati feltétel az elektromos hálózat megléte volt az adott lakóépületben, márpedig áram nélküli házakban hálózat sincs. Ezeknek a házaknak az 53 százaléka nehezen megközelíthető, 10 százalékukhoz pedig semmilyen út nem vezet, ami nem teszi őket vonzóvá a programban résztvevő cégek számára.

A 10 ezer eurós támogatásra kizárólag kiszolgáltatott fogyasztók pályázhatnak, azonban a gyakorlatban nem ez történt. „Az úgynevezett kiszolgáltatott fogyasztók közül sokan egyáltalán nem szegények, fel sem merül, hogy ne tudnák kifizetni a villanyszámlát” – idézi az economica.net az Intelligens Energia Egyesületet.

A civil szervezet munkatársai több faluban megállapították, hogy míg a hivatalosan számon tartott kiszolgáltatott fogyasztók jelentős része nem volt kiszolgáltatott, addig azok, akiket a szolgáltatók lekapcsoltak a hálózatról vagy jószántukból váltak le, mert nem tudták fizetni a villanyszámlát, nem szerepelnek a nyilvántartásban.   

Az Intelligens Energia Egyesület számításai szerint 27 millió euróba kerülne a villanyáram bevezetése valamennyi olyan lakóházba, melyek még nincsenek csatlakoztatva az országos hálózatra.

Kapcsolódók

Kimaradt?