Újabb lépés az offshore-törvény módosítása felé

 

Úgy tűnik, sikerül összeegyeztetni az állam és a befektetők érdekeit.

Pozitívan véleményezte a szenátus jogi bizottsága a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó, úgynevezett offshore-törvény módosítását célzó tervezetet. Antal Lóránt szenátor elmondása szerint a legfontosabb tervezett változás a nyereség elosztására vonatkozik. A 2018-ban elfogadott 256-os törvény úgy rendelkezik, hogy a profit 70 százaléka az államot, 30 százaléka pedig a beruházót illeti. A parlamentnek benyújtott módosítás ezt 60-40 százalékra változtatná.Elhárul az akadály a nyíltvízi kitermelés elől | Fotó: Facebook/Petrom

Lényeges újdonság az is, hogy a hatályos szabályozás értelmében a beruházók a befektetett összeg 30 százalékát írhatják le az adóból, amit most 40 százalékra változtatnának. Az állam elővásárlási jogot tart fenn magának a kitermelt gázra, ami nagyon fontos az aktuális geopolitikai helyzetben.

Antal Lóránt szerint a törvény tervezett módosítása szerencsés kompromisszumot jelent, melynek révén a befektetők és az állam is megtalálják majd a számításaikat. A tervezet vitájára jövő kedden kerül majd sor a szenátusban.

Az offshore-törvény mostanáig a fekete-tengeri gáztermelés kerékkötője volt. A befektetők, főleg az OMV, egyértelművé tették, hogy az abban foglalt szabályozás számukra elfogadhatatlan, mivel nem teszi nyereségessé a kitermelést.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?