Új vasúttársaságot alapítana a román kormány
A kormány tervezete szerint a csőd felé robogó CFR Marfă SA helyét a Carpatica Feroviar venné át.
Újra nekifut a Szállítás- és Infrastruktúraügyi Minisztérium az új állami vasúttársaság megalapításának, írja az economedia.ro. A tárca már két alkalommal, tavaly és 2022-ben is próbálkozott a dologgal, azonban mindkét kezdeményezés hamvában halt el.
A szállításügyi minisztérium által elkészített kormányrendelet-tervezet szerint a Carpatica Feroviar „az ország védelmi szükségletei számára stratégiai fontosságú” vasúttársaság lenne. Az új állami vállalat létrehozására rá kell bólintania a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) és a Versenyhivatalnak.
A cég létrehozásának a szükségességét nem gazdasági érvekkel támasztja alá a szaktárca, hanem katonaiakkal, a csapat- és fegyverszállítások fontosságát hangsúlyozva. A dokumentum szerint két év működést követően az állam részesedését 20 százalékkal csökkenteni kellene, illetve be lehetne vezetni a vállalatot a tőzsdére. A cég alaptőkéje 125 ezer lej lenne, ami egy nevetséges összeg.
A kormány azért szeretne új vasúti teherforgalmi vállalatot létrehozni, mert a CFR Marfă évek óta kritikus helyzetben van. A cég 2008 óta folyamatosan veszteséges, miközben a forgalma folyamatosan csökken. A 2023-as gazdálkodási adatok még nem ismertek, azonban 2022 végén a vállalat adósságállománya 4,554 milliárd lej volt, mintegy nyolcszorosa a 689 millió lejes árbevételnek. A 2022-es évet 153 millió lejes deficittel zárta a CFR Marfă. A leépülést hűen tükrözi az is, hogy míg 2008-ban 18 ezernél többen dolgoztak a cégnél, addig 2022-ben már csak 3200 körül volt a munkavállalók száma.
A vállalatnak sürgősen vissza kellene fizetnie egy 2,6 milliárd lejes állami támogatást, amihez nég hozzáadódnak a büntetőkamatok is. Ezt az Európai Bizottság 2020 februárjában minősítette szabálytalannak, s kötelezte a román államot, hogy hajtsa be a pénzt a vállalaton.
Nagy kérdés, hogy mitől tudná jobban működtetni az állam az új vasúttársaságot, mint a régit, melyet másfél évtized alatt sem tudott gazdaságilag életképessé tenni.
CSAK SAJÁT