Törvénymódosítással siettetnék az új radnóti erőmű befejezését

A javasolt módosítás értelmében a Romgaz nem lenne köteles új versenytárgyalást kiírni, hanem közvetlen tárgyalás útján is adhatna megbízást a 2016 óta húzódó beruházás elvégzésére.

Más országok autópályákat és erőműveket építenek, míg Romániában, ehelyett sztráda- és erőműépítésre vonatkozó törvényeket fogadnak el, illetve módosítanak. Utóbbira az Energiaügyi Minisztérium által kidolgozott sürgősségi kormányrendelet a példa, mellyel az ágazati közbeszerzéseket szabályozó 99/2016-os törvényt kívánják módosítani.70 százaléka sem készült el a radnóti erőműnek | Fotó: Romgaz.ro

A tervezett változtatások arra az esetre vonatkoznak, amikor felbontják a szerződését egy olyan beruházásnak, mely 60 százaléknál nagyobb mértékben készült el. A javasolt módosítás értelmében a megbízó nem köteles új közbeszerzési eljárást kiírni, hanem folytathatja a munkát a korábbi kivitelezővel, egy új szerződés alapján, vagy másik céget bízhat meg a kivitelezéssel, közvetlen tárgyalás útján, ha az bebizonyítja, hogy képes eleget tenni a feladatnak.  

A jogszabályt azért módosítják, hogy mielőbb sikerüljön befejezni a radnóti gázerőművet. A 2016-ban indult beruházásnak 2019-ben kellett volna elkészülnie, jelenleg azonban azt sem lehet biztosan tudni, ki fogja folytatni a félbeszakadt munkálatokat. A Romgaz eredtileg a spanyol Duro Felguera és a hazai Romelectro vállalatokat bízta meg a kivitelezéssel, a szerződés értéke 268 millió euró plusz áfa volt.

A kivitelezők, az önhibájukon kívül megnőtt költségekre hivatkozva a szerződés újratárgyalását kérték, amit az állami vállalat elutasított. A Romgaz már 2020-ban fel akarta bontani a szerződést, majd miután a spanyol cég perrel fenyegette meg elállt tőle, tavaly nyáron azonban mégis felbontotta. Időközben a legnagyobb hazai energetikai építővállalatnak számító Romelectro fizetésképtelenné vált.

A Duro Felguera tavaly májusban azt ajánlotta a Romgaznak, hogy plusz 17 millió euróért az év végéig működésbe helyez 210 MW termelési kapacitást, a fennmaradó 2020 MW-nyit pedig 2022 áprilisáig. A spanyolok akkor azt állították, hogy a beruházás 93 százalékban elkészült. Időközben kiderült, hogy a valós megvalósítási arány 65-70 százalék, az erőműnek olyan részei is vannak, melyeket meg sem terveztek.

2022 elején Virgil Popescu energiaügyi miniszter azt ígérte, hogy az év végéig átadják a létesítményt. Nem tudni, hogy a tárcavezető mire alapozta az ígéretét, az ellenben biztos, hogy a határidő betartására minimális az esély, hiszen április közepén a Romgaz még meg sem kezdte a tárgyalásokat az új szerződésről vagy az új kivitelezővel.

A radnóti erőmű mihamarabbi befejezése azért volna fontos, mivel Románia az elmúlt időszakban nettó villanyáram exportőrből importőrré vált. Lényeges szempont az is, hogy 2027-ben két évre leállítják a cernavodai atomerőmű 700 MW-os 1-es blokkját, addig tehát meg oldani a kieső kapacitás helyettesítését.

Kapcsolódók

Kimaradt?