Tizenhét hónapra leáll a munka a timföldgyárban a méregdrága energia miatt
Sokkal olcsóbb importálni az alumíniumgyártáshoz használt timföldet, mint az országban előállítani.
Augustus 1-i hatállyal 17 hónapra leáll a tulceai Alum, írja az economica.net gazdasági hírportál. Az Alum anyacége, a slatinai Alro számára állít elő timföldet, azonban a termelés, a magas energiaárak miatt, nem gazdaságos.
„Az egy tonna timföld előállításához szükséges földgáz költsége jóval nagyobb, mint egy tonna importból származó timföld ára” – nyilatkozta Gheorghe Dobra, az Alro vezérigazgatója és az Alum igazgatótanácsának az elnöke.
Jelenleg egy tonna, a tulceai üzemben előállított timföld 900 dollárba kerülne, amiből 500 dollár a felhasznált földgáz ára. A nemzetközi piacon a timföld ennél jóval olcsóbb, tonnája kb. 500 dollár.
2021 első negyedévében az Alum 18 euró/MWh áron vásárolt földgázt használt, míg 2022 utolsó negyedévére tízszeres, 180 euró/MWh-s áron lehet lekötni gázt. Ugyanazon időintervallumban a villanyáram szintén robbanásszerűen drágult, 60 euró/MWh-ról 500 euró/MWh-ra.
A csillagászati árú energia miatt az Alro már hónapokkal korábban 60 százalékkal csökkentette a termelését. A 17 hónapos leállás azt jelenti, hogy az Alumnál 2024 januárjában indulhat újra a munka.
Az országban több nagyvállalat van, melyeknél a jelenlegi energiaárak mellett nem kifizetődő a termelés. Ezek egyike az marosvásárhelyi Azomureș, ahol szintén szüneteltetik a termelést.