Újabb nagyvállalat áll le a megfizethetetlen energia miatt
A Chimcomplex egyes részlegeit bezárja, máshol felére csökkenti a termelést.
Több részlegét is bezárja ideiglenesen az egyik legnagyobb hazai vegyipari vállalat, a Chimcomplex Borzești. A Bukaresti Értéktőzsdéhez eljuttatott közlemény értelmében „az ukrajnai háborúnak betudható, példátlan társadalmi- és gazdasági kihívásokkal szembesülünk. Elszántak vagyunk, hogy ellensúlyozzuk a negatív piaci folyamatokat és megőrizzük a vállalat stabilitását a megtapasztalt gazdasági veszteségek csökkentése révén”.
Ennek érdekében a vállalat általános műszaki revízió miatt legkevesebb három hétig szünetelteti a termelést. Emellett a szódagyártó részleg termelését a felére csökkentik, három másik részleg működését pedig, melyekben nagyon energiaigényes tevékenység folyik, meghatározatlan időtartamra felfüggesztik.
Első lépésben a dolgozók egy részét kényszerszabadságra küldik, ha pedig az energiaárak nem csökkennek, tömeges elbocsátásokra van kilátás. Arról, hogy ez hány munkavállalót érinthet, nem közölt részleteket a cégvezetés.
„Realisták maradunk, akcióterveket dolgozunk ki, éberen a kiszámíthatatlan piaci változásokra. Figyelemmel követjük az energetikai helyzet alakulását globális és regionális szinten, folyamatosan alkalmazkodva hozzá, hogy átvészeljük ezt a zavaros időszakot” – olvasható a cég közleményében.
A Chimcomplex az egyik legnagyobb hazai vegyipari vállalat. Két üzeme van, Râmnicu Vâlcea és Borzești településeken. A hazai tőkével működő részvénytársaság az egyik legnagyobb cukoralkohol-, butil-alkohol- ás klór alapú termékgyártó gyártó Közép-Kelet-Európában.
A Chimcomplex alkalmazottainak a száma 2 ezer körül van, tavaly 2,24 milliárd lej volt az árbevétele. A vállalat borzești-i üzemét 1954-ben hozták létre. 2003-ban privatizálták. A cég 2018-ban vásárolta fel a 2013-ban fizetésképtelenné vált Oltchim kombinátot. A Chimcomplex a legnagyobb hazai tulajdonban levő romániai exportőr.
A Chimcomplex a harmadik romániai nagyvállalat, mely az elszálló energiaárak miatt kénytelen felfüggeszteni vagy csökkenteni a termelést. Korábban a marosvásárhelyi Azomureș és a slatinai Alro foganatosított ilyen intézkedéseket.