Tizenegyezer járatot törölt egy év alatt a Blue Air, hatalmas bírságra számíthat
Utasok tízezreit károsította meg pár hónap alatt a hazai fapados légitársaság.
A tavalyi év áprilisa óta 11 200 járatot törölt a Blue Air, közölte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC). Ezekre a járatokra 180 ezer helyet foglaltak a fapados társaság ügyfelei, 66,5 millió lej értékben.
A román tulajdonban levő légitársaság nem indokolta meg a járatok törlését, a foglalások ellenértékét nem térítette vissza az utasoknak, s semmilyen más módon sem kártalanította azokat. A Blue Air ellen ügyfelek ezrei tettek panaszt, köztük 924 külföldi állampolgár. Korábbi ellenőrzések alkalmával a fogyasztóvédelmisek felszólították a vállalatot, hagyjon fel a szabálytalan üzleti gyakorlattal, azonban nem tett ennek eleget.
Az ANPC közölte, hogy jelentős összegű bírságot fog kiszabni a fapados társaságra, a pontos összeg megállapítása folyamatban van.
A Blue Air vezetősége azt állítja, a sajtóból értesült róla, hogy az ANPC a cég megbírságolására készül, mostanáig semmilyen hivatalos tájékoztatást erről nem kaptak. A vállalat szerint a koronavírus-járvány alatt valamennyi légitársaság járatot ezreit törölte.
„A Lufthansa Group, melyhez a Lufthansa, Swiss, Austrian Airlines, Brussels Airlines és Eurowings légitársaságok tartoznak, 33 ezer járatot törölt, ami a forgalma 10 százalékának felel meg” – olvasható a vállalat közleményében. Hasonlóan járt el az Air France – KLM, a Wizzair, a Ryanair és az EasyJet is, állítja a Blue Air.
Valószínű, hogy ez számszerűen igaz, azonban biztos, hogy a Lufthansa tekintetében 33 ezer törölt járat lényegesen kevesebbet jelent, mint 11 200 a Blue Airnél, előbbi vállalat ugyanis egy óriás a román fapados társasághoz képest.
Korábban Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a Blue Air és a Tarom csődközeli állapotban vannak, kizárólag a kormánytól kapott pénzügyi támogatásnak tudható be, hogy még működnek.