Tanulmány: drágábbak a szállások Törcsváron, mint Rómában, Athénban, Firenzében vagy Prágában
A pompei-i romok közelében 45 százalékkal kevesebbért lehet megszállni, mint az erdélyi településen.
Románia egy apró pötty a nemzetközi idegenforgalom térképén, minimális számú külföldi látogatóval. Ennek egyik oka a csapnivaló marketing, de hozzájárul az is, hogy ár/érték arányban a hazai idegenforgalmi szolgáltatások nagyon gyengék.
Ez utóbbinak ékes bizonyítéka az Airbn szállásfoglaló platform kimutatása, mely neves turisztikai látványosságok vonzáskörzetében hasonlította össze a szálláshelyek árát. A 2 kilométeres sugarú körön belül található Airbnb-s szálláshelyek átlagára a dél-olaszországi Pompei esetében a legalacsonyabb, 55,95 euró egy éjszakára. Az athéni Akropolisz környékén átlagban 65,72, míg a granadai Alhambránál 67,05 euróba kerül a szállás.
Európában jópár olyan világhíres, évente látogatók millióit vonzó nevezetesség van, melyek közelében napi 100 eurónál kevesebbért meg lehet szállni: a római Colosseum, a pisai ferde torony, a Sixtus-kápolna, a prágai Hradzsin, a firenzei PonteVecchio, a barcelonai Sagrada Familia, a római Szent Péter-bazilika stb.
Kultúrtörténeti érték és idegenforgalmi potenciál szempontjából a Drakula-kastélyként is emlegetett törcsvári erőd nem versenyezhet a felsoroltakkal, ellenben drágább, legalábbis ami a szálláshelyeket illeti. Az a látogató, aki az Airbnb-n keresztül foglalna szállást magának a kastély közelében, 110,16 eurós átlagárral kell számoljon.
Természetesen vannak a törcsvári kastélynál drágább látványosságok is: a Niagara-vízesés, a velencei Szent Márk-székesegyház, a velencei Rialto, a párizsi Sacre Coeur, a párizsi Eiffel-torony, a new-yorki Central Park, illetve az Empire State Building stb.
Egy sor Európán kívüli világhírű műemlék, mint például a gízai piramisok és a Taj Mahal lényegesen olcsóbbak Törcsvárnál. Az egykori határvár a legnépszerűbb romániai turisztikai célpontok közé tartozik. 2021 első kilenc hónapjában 337 ezer látogatót fogadott, 55 százalékkal kevesebbet, mint két évvel korábban.
(Nyitókép: Facebook/Castelul Bran)