Szépen lehet keresni az építőiparban
Több erdélyi nagyvárosban 4 ezer lej az ágazati átlagkereset.
Bukarest mellett Kolozsváron, Temesváron és Nagyváradon a legmagasabbak a fizetések az építőiparban. Az eJobs.ro munkaközvetítő portál adatai szerint a fővárosban az ágazati átlagbér nettó 5 ezer lej, a három erdélyi városban pedig 4 ezer lej az átlagos kereset az építőiparban.
A legjobban a felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembereket fizetik. Egy kellő tapasztalattal rendelkező tervezőmérnök 20 ezer lejt is meg tud keresni, más, szintén mérnöki diplomát feltételező munkakörökben dolgozók pedig 17-18 ezer lejes fizetésre számíthatnak. A darukezelőket jelenleg akár 15 ezer lejes bérrel csábítják egyes munkáltatók, de 10 ezer lejt megadnak egy jó kőművesnek vagy vízvezeték szerelőnek is.
Az eJobs adatai szerint az építőiparban dolgozók 48,2 százaléka keres havi nettó 4 ezer lejnél kevesebbet, 34,5 százalék pedig 4 és 7 ezer lej közti összeget visz haza. A fennmaradó kb. 17 százalék bére meghaladja a 7 ezer lejt.
Az építőiparban nagy a munkaerőhiány, ami miatt a munkáltatók kénytelenek viszonylag jól fizetni az alkalmazottaikat, főleg a gazdaságilag fejlett régiókban. Az ágazati dolgozók jelenleg adókedvezményben részesülnek, mentesítve vannak a 10 százalékos jövedelemadó és a 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulás fizetése alól. Az országos helyreállítási tervben (PNRR) a kormány vállalta, hogy megszünteti az adókedvezményeket, ami nagyon kényes ügy. Az építőipar a jelenlegi dolgozói állománnyal is nehezen lesz képes kivitelezni az elkövetkező évekre tervbe vett beruházásokat, a bérköltségek 20 százalékos emelkedése pedig előre nehezen belátható következményekkel járnának.