Start-Up Diaspora: nem tűnik túl sikeresnek a vállalkozók hazacsábítását célzó program

Legutóbb 800 ezer lej veszteséggel zárta az évet a program keretében létrejött, ezernél több vállalkozás.

Ezernél több román állampolgár tért haza a Start-Up Diaspora programnak köszönhetően, azért hogy vállalkozásba kezdjen. A Beruházások és Európai Alapok Minisztériumának tájékoztatása szerint a program keretösszege 76 millió euró volt, amit nem használtak fel teljesen. A program keretében 1 068 cég jött létre. Egy-egy újonnan létrehozott vállalkozás maximum 200 ezer lejes támogatásban részesülhetett.Az érdeklődés is kisebb volt a vártnál | Illusztráció: diaspora-startup.ro

A 2016-ban indított Start-Up Diaspora program keretében létrehozott cégek közül a legtöbb a közélelmezés területén tevékenykedik, de viszonylag sok foglalkozik ruhagyártással, fafeldolgozással, illetve működik a szépségiparban. A túlélési arányuk kifejezetten magas, mostanáig csak kilencet szüntettek meg.

A confidas.ro portál adatai szerint 2020-ban az 1059 talpon maradt cég árbevétele 106 millió lej volt, duplája az egy évvel korábbinál. A bevételek látványos növekedése ellenére a hazatelepülők által működtetett vállalkozások összességében egyetlen lej profitot sem termeltek, 800 ezer lej veszteséggel zárták az évet. Alkalmazottjaik száma 2 123 volt, vagyis átlagban kettő.

A program keretében létrehozott legnagyobb cég 2020 végén a DFC Logistică și Implementare volt, 56 alkalmazottal, 2,58 millió lejes árbevétellel és 300 ezer lejes profittal. A tíz közül öt működik a vendéglátóipar területén. A Top 10 utolsó helyén álló vállalkozásnak 810 ezer lej árbevétele volt 2020-ban, s 280 ezer lej nyereséget termelt.

Az adatok tükrében minimum kétséges, hogy a befektetett pénz arányban van-e az elért nyereséggel. Nagy kérdés az is, hogyan teljesítettek tavaly a Start-Up Diasporás cégek, tekintettel a rendkívüli gazdasági környezetre.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?