Mozgásba hozták a digitális piacot – Hargita megyei vállalkozások kaptak „digitális névjegykártyát”
Ingyenes honlap, céges e-mail-cím, egy évig bérmentes tárhely, Google My Business oldal, képzések – ezeket kínálta a Honlapom a holnapom című program, amely a Hargita megyei vállalkozások online jelenlétének növelését célozta meg. A kedden lezárult projekt keretében mintegy 150 Hargita megyei kis- és középvállalkozás kapott modern, letisztult, felhasználóbarát honlapot.
A projekt első, helyi szakaszát a tavalyi év második felében bonyolította le az inkubátorház Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalával és a Regionális IT Fejlesztési Program csapatával partnerségben, ennek keretében mintegy 50 udvarhelyszéki kis- és középvállalkozás kapott „digitális névjegykártyát”. A projektet 2020 végén megyei szintűre bővítették: a Hargita Megye Tanácsával és Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségével partnerségben megvalósult második szakasz során közel 100 Hargita megyei cég honlapja készült el.
A megyei projektet záró keddi sajtótájékoztatón Szakács-Paál István, a Harghita Business Center menedzsere rendkívül sikeresnek címkézte a projektet, mint mondta, örvendetes, hogy a megyei önkormányzat felkarolta a kezdeményezést, így a térség számos vállalkozása csatlakozhatott a kezdeményezéshez.
A Honlapom a holnapom program olyan cégeknek szólt, amelyek nem rendelkeztek saját honlappal. A kedvezményezettek egy „digitális névjegykártyával” gazdagodtak, amelynek a weboldal mellett része egy hivatalos e-mail-cím, egy Google My Business oldal és egyéves ingyenes tárhelybérlés. A vállalkozások képviselői emellett részt vehetnek egy minikonferencián, amelyen a honlapfenntartással és -kezeléssel kapcsolatos ismereteket sajátíthatnak el. „Kicsit mozgásba hoztuk a digitális piacot” – értékelt Szakács-Paál.
CSAK SAJÁT
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a program jelentős segítséget jelentett a megye vállalkozásai számára, az ilyen jellegű digitalizációs tevékenységeket pedig folytatni kell.
Bíró Barna Botond, a megyei önkormányzat alelnöke rámutatott, Romániában az online kereskedelem 2020-ban 30 százalékkal – 5,6 milliárd euróra – bővült 2019-hez képest, ez azt jelenti, hogy az év minden napján 15 millió euró értékben vásároltak az online térben. Az alelnök megjegyezte, hogy Románia lakosságának 45 százaléka vásárol évente legalább egyszer internetről, szemben az uniós rangsort vezető Hollandiával, ahol ez az arány 91 százalék. „A feltételek adottak, van még hely ezen a piacon az udvarhelyszéki, Hargita megyei vállalkozásoknak is, érdemes ebbe befektetni” – fogalmazott Bíró Barna Botond.
Márton Áron, a Honlapom a holnapom projekt keretében a legtöbb weboldalt fejlesztő cég, a Webgurus társalapítója elmondta, hogy a közel 150 honlapot technikai és minőségi szempontból sikerült olyan egységesen megvalósítani, hogy szinte fel sem tűnik, hogy ezeket más-más cég fejlesztette. „Nagy potenciált látok abban, hogy magasabb szintre emeljük a közös munkát” – fogalmazott Márton Áron, aki példaként azt hozta fel, egy következő projekt során webshopokat lehetne készíteni olyan cégeknek, amelyek termékei online is értékesíthetőek, vagy vendéglátóipari egységeknek lehetne készíteni egy gyűjtőoldalt, ahol elérhetőek lennének a menük és egyéb szolgáltatások.
A Honlapom a holnapom projekt keretében elkészült weboldalakat ide kattintva érheti el.