Sokkal több szabadság jár a közalkalmazottaknak, mint a magánszektor dolgozóinak

Sokan akár évi 35 nap szabadságot is kivehetnek egy jogszabály biztosította lehetőséggel való visszaélés miatt. 

Általánosságban elmondható, hogy Romániában sokkal jobb az állam szolgálatában állni, mint egy magáncégnél dolgozni. A közalkalmazottak nem csupán jóval többet keresnek, mint a versenyszférában dolgozók, de a szabadnapok tekintetében is sokkal kedvezőbb helyzetben vannak.A közalkalmazottaknak nyaralásl is több jár | Fotó: AdobeStock

Romániában az éves pihenőszabadság törvény által előírt minimális időtartama 20 munkanap. A magánszektorban a munkavállalók zöme, a munkáltatóknak köszönhetően, 21 napos szabadságban részesül.

Az állami szektorban dolgozók szabadságát nem a Munkatörvénykönyv, hanem egy 1992-ben elfogadott kormányrendelet szabályozza. Ennek értelmében 10 évnél rövidebb szolgálati idő esetén 21 nap jár, 10 év fölött pedig 25 nap, írja az economedia.ro. Ez elfogadható lenne, azonban a jogszabályban van egy kiskapu, mely lehetővé teszi, hogy a „nehéz, veszélyes vagy ártalmas” munkát végző közalkalmazottak további 3-10 nap pihenőszabadságban részesüljenek. Ezzel a pótlással sok állami alkalmazott évi 35 nap fizetett pihenőszabadságra jogosult.

A jogszabályban szereplő előírásban nem volna semmi kivetni való, ha méltányosan alkalmaznák, s nem élnének vissza vele, jogosulatlan privilégiumhoz juttatva közpénzből fizetett dolgozókat.

A valóság azonban az, hogy gátlástalanul visszaélnek vele, így aztán 35 nap szabadságuk van a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) minimum 20 év szolgálati idővel rendelkező munkatársainak, míg az Országos Statisztikai Hivatalnál (INS) mindazoknak, akik legalább 10 év szolgálati idejük van. Az adóhatóságnál (ANAF) és a Számvevőszéknél minden alkalmazott 35 nap szabadságra jogosult, de a kivételezettek közé tartoznak az állami hírügynökség, az Agerpres munkatársai is. Egyes intézményeknél a dolgozók a születésnapjukon is igazoltan maradhatnak távol a munkahelyüktől. Meglehet, hogy mindezen intézményeknél legalább annyira megerőltető és egészségkárosító a munkavégzés, mint egy szénbányában.

A közalkalmazottak nem csak többet pihenhetnek, mint a versenyszférában dolgozók, de jobban is fizetik őket, előbbiek javadalmazása több mint 10 százalékkal haladja meg az országos bruttó átlagbért. Luxemburg mellett Románia az Európai Unió egyetlen tagállama, ahol az állami alkalmazottak többet keresnek, mint a magánszektor munkavállalói.  

Kapcsolódók

Kimaradt?