banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Romba döntheti az európai autóipart az uniós zöldátállás

Róma az európai Green Deal sürgős revízióját követeli, mivel az olasz autóipar az elektromos járművek iránti kereslet csökkenése miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül. Hasonló állásponton van Németország is. A járművek kibocsátásáról szóló szabályozás az új belső égésű motorok 2035-re való betiltását célozza.  

„A Green Deal a jelenlegi formájában elbukott. Az európai autóipar összeomlik. Nem várhatunk két évet, cselekedni kell!” – idézte a G4 Media portál az olasz ipari minisztert, Adolfo Ursot. Georgia Meloni olasz miniszterelnök is az európai Green Deal sürgős revízióját követeli. A kormányfő szerint az Európai Unió intézkedése, amely szerint 2035-től betiltják az új, fosszilis üzemanyaggal működő járműveket „önpusztító”, nyomást kell gyakorolni Brüsszelre, hogy „korrigálja ezen döntését”. Szerinte „a zöldátállás nem jelentheti munkahelyek ezreinek elpusztítását vagy teljes ipari szegmensek leszerelését, amelyek a jóléthez és a foglalkoztatáshoz járulnak hozzá”.

A kemény olasz kritika egy időben érkezett Németország és egyes kelet-európai államok – például az autóalkatrészeket gyártó Csehország – fellépésével annak érdekében, hogy az EU sürgősen vizsgálja felül a járművek kibocsátásáról szóló szabályozásait, amelyek közül számos az új belső égésű motorok 2035-re való betiltását célozza. 

Súlyos válság fenyegeti az európai autóipart Fotó: Agerpres

A Makronóm beszámolójában arra emlékeztet, hogy a 2023-ban elfogadott szabályok a Green Deal legvitatottabb pontjai között említhetők, az autógyártók és az autógyártásban jeleskedő országok kormányai pedig vagy az intézkedések hatálybalépésének eltolását, vagy nagyobb rugalmasságot szeretnének, beleértve a szén-dioxid-semleges e-tüzelőanyagok engedélyezését. „Európa elveszíti hitelességét, mivel olyan célokat tűz ki, amelyeket maga sem képes teljesíteni” – idézi a portál Volker Wissing német közlekedési minisztert. A Volkswagen 87 éves történetében első alkalommal készül arra, hogy költségcsökkentési okokból két németországi gyárát is bezárja: egy nagy autógyárat és egy alkatrészelőállító üzemet.

Teresa Ribera – aki várhatóan megkapja az EU zöldpolitikájáért felelős ügyvezető alelnöki posztját – a Financial Timesnak adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy a belső égésű motorok kivonásának 2035-re kiszabott határideje megadta az európai autóiparnak azt a „stabilitást és megbízhatóságot”, amelyre az elektromos járművek ökoszisztémájának kiépítéséhez szükségük volt. A francia autóipari szervezet, az ACEA egy szeptemberben közzétett prezentációja szerint 2023-ban „az autóeladások az EU-ban 2019 óta először növekednek, miközben az akkumulátoros elektromos modellek piaci részesedése majdnem háromszorosára nő”. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?