Románia még mindig nagyon le van maradva a termelékenység terén

Kilenc tagállamot előzünk csak meg, köztük Lengyelországot, Görögországot és Magyarországot.

Románia a termelékenység tekintetében is fejlődött az elmúlt időszakban, de még mindig nagyon messze van az Európai Unió átlagától, írja a Ziarul Financiar. Ha az egy munkaóra alatt megtermelt bruttó hazai termék uniós átlagértékét 100 százaléknak vesszük, akkor mi jelenleg 71,8 százalékon állunk.Fotó: Pixabay

2022-ben 4,5 százalékos növekedést értünk el ezen a téren. Ez a második legjobb adat volt az EU-ban, ennél nagyobb, 5,2 százalékos előrelépést csak Lengyelország ért el.

A 27 tagállam közül kilencben kisebb a termelékenység, mint a nálunk, 17-ben pedig nagyobb. A rangsor legvégén Bulgária szerénykedik 53,9 százalékkal, majd Görögország következik 55,3 százalékkal. Ezeken kívül Szlovákiában (71,3 százalék), Észtországban (71,1 százalék), Magyarországon (70,4), Horvátországban (68,5), Lengyelországban (66,6), Portugáliában (66,6) és Lettországban (65) is kisebb a termelékenység, mint nálunk.

Az Eurostat adatai szerint a munkavégzés hatékonysága Írországban a legnagyobb, 23,5 százalékkal haladja meg az EU átlagát. Az unió legnagyobb gazdasága, a német 122 százalékon áll, míg Franciaország 118,20 százalékon. Az észak-európai jóléti államok kivétel nélkül jobban teljesítenek az unió átlagánál ebben a tekintetben is.

Az egykori szocialista országok közül Szlovénia és Csehország állnak a legjobban, 85,1, illetve 77,7 százalékkal.

Az egy főre eső bruttó hazai termék (GDP) és a termelékenység között szoros összefüggés van, ami igaz a bérezésre is, ám utóbbi terén sokkal nagyobbak az eltérések, mint azt a munkavégzés hatékonysága indokolná. Az Országos Nyugdíjpénztár adatai szerint januárban Romániában 5470 lej volt a bruttó átlagbér, vagyis 1100 euró. Németországban 4100 euró körül van a bruttó átlagkereset, ami hozzávetőleg három és félszerese a romániainak, míg a termelékenység tekintetében sokkal kisebb a lemaradásunk.

Kapcsolódók

Kimaradt?