„Románia elvesztette az afrikai sertéspestis elleni háborút”

Hat év alatt, a kényszervágások miatt legalább harmadával fogyatkozott meg a hazai sertésállomány.

Az afrikai sertéspestis romániai megjelenése, vagyis 2017 nyara óta az országban 1,6 millió disznót pusztítottak el kényszervágások keretében, derüli ki Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) adataiból. Ennek hatására 2023 elején a hazai állomány már 3 milliónál kevesebb egyedet számlált.Fotó: Agerpres

„Románia elvesztette az afrikai sertéspestis elleni háborút. 2018 óta folyamatosan vörös zóna vagyunk, a vírus endemikussá vált. Megtizedelték a tenyészállományt. Az ipari farmok termelési kapacitása a fele a 2018 előttinek” – idézi a Ziarul Financiar  (ZF) Adrian Iorgulescut, az egyik legnagyobb romániai tenyésztő, a Premium Porc aligazgatóját. Hozzátette, hogy az idén elfogadott sertéstörvény remélhetőleg javítani fog az ágazat helyzetén.

Ionel Arion a Pro Agro Országos Szövetség elnöke azt mondja, hogy két tényező járul hozzá a sertéspestis terjedéséhez. „Itt van az ANSVSA 5 ezer alkalmazottal, mely egy könyvelési szervezet lett, ahelyett, hogy hatóságként működne. (…) Sem a vadászat, sem pedig az emberi tényező tekintetében nem hoztunk intézkedéseket. Nálunk van a legtöbb olyan, az ANSVSA nyilvántartásában szereplő, élőállatok szállítására alkalmas jármű, mely nem farmok tulajdona. Ezek terjeszthetik a vírust. Ugyanakkor nálunk él a legnagyobb európai vaddisznó-populáció” – mondja Ionel Arion.

Mintha nem volna elég a sertéspestis, a tenyésztőknek az erős külföldi konkurenciával is meg kell küzdeniük. „Meg kell küzdenünk a Romániába disznóhúst exportáló nyugat-európai országok rejtett szubvencióival. Ezek a szubvenciók lehetővé teszik az ottani tenyésztők és feldolgozók számára, hogy a mi önköltségi árunknál olcsóbban exportáljanak Romániába. Kilónként 70 bani különbség van a mi termelési költségeink és a nyugat-európai exportárak között. (…) Ha sikerülne egész Európában eltörölne ezeket a támogatásokat, akkor, bizalommal állítom, hogy jóval hatékonyabbak volnánk, mint sok tenyésztő Nyugat-Európában” – nyilatkozta a ZF-nek Călin Muscă, az Arad megyei Pork Prod tulajdonosa.

Kapcsolódók

Kimaradt?