Import disznóhús kerülhet idén az ünnepi asztalra

Szeptemberben 80 százalékkal kevesebb állatot vágtak le, mint egy évvel korábban.

Drasztikusan csökken a sertésállomány Romániában, mélyponton van a vágások száma is. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint szeptemberben 86 százalékkal kevesebb disznót vágtak le, mint augusztusban, míg 2020 első őszi hónapjához képest 80 százalékos volt a visszaesés.

„A kereskedelmi farmokon sötét a helyzet. Az elmúlt két hónapban megszűnt sok nagy farm, olyanok is, melyek szaporítással foglalkoztak. Bezárt több olyan farm, amely Karácsonyra nevelt sertéseket. Az elmúlt heti adatok alapján a vágások száma a legalacsonyabb szinten van, a behozatal pedig nő. Nem tudom meddig fajulhat ez még, de tény, hogy a disznóhús számára ez a legrosszabb időszak az elmúlt 20 évben” – nyilatkozta Ioan Ladoși, a Sertéshús Termelők Romániai Egyesületének (APCPR) az elnöke.

A szakember szerint a helyzet nem fog normalizálódni addig, amíg a hatóságok nem számolják fel az afrikai sertéspestist, ami nagy csapás az ágazat számára. „A jelenlegi helyzetben, a politikai- és az egészségügyi válság közepette, mi, a sertéspestisünkkel meg kell várjuk, hogy ránk kerüljön a sor. Azonban a helyzet nagyon veszélyes, megtörténhet, hogy a disznók nem csak a farmokról tűnnek el, hanem a háztáji gazdaságokból is” – mondja Ioan Ladoși.

Romániában 2017-ben ütötte fel a fejét az afrikai sertéspestis, azóta körülbelül 700 ezer fertőzött állatot kellett elpusztítani. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) jelenleg 585 fertőző gócot tart nyilván. A hazai állomány csökkenése és az import növekedése miatt éves szinten 500 millió euróval nőtt a külkereskedelmi mérleghiány.

„Jelen pillanatban a belföldi fogyasztás 80 százalékát importból fedezzük, s tartunk a 100 százalék felé, mivel az importból származó hús olcsóbb, ezért a vásárlók azt részesítik előnyben. Nagyon kevés tenyésztő maradt Romániában, mert a sertéspestis elpusztította az állatainkat” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Cătălin Ene, a Macro Suin disznóhizlalda társtulajdonosa.

A cég évente 50 ezer sertést tenyésztett, jelenleg azonban üresen állnak az ólak, az állományt ugyanis el kellett pusztítani. Ene, elmondása szerint 5 millió eurós állami kártérítésre vár, de egy évnél hamarabb semmiképp sem fog tudni húst piacra dobni.

A még lábon álló termelők is bajban vannak, mivel megugrottak a termelési költségek. „Június óta veszteséggel dolgozunk, mivel a takarmány és az energia ára 30 százalékkal nőtt. Nem tarthatjuk az állatokat a farmon, el kell adnunk őket, a felvásárlókkal pedig nem lehet jobb árat kialkudni, mert tudják, hogy külföldről olcsón szerezhetik be a húst” – mondja az ágazati érdekvédelmi szervezet vezetője.

2020-ban 911 millió euró értékben importáltunk húst, a behozatal 65 százalékát a disznóhús tette ki. Az import értéke négy és félszer haladta meg a kivitelét.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?