A háztáji gazdaságok az okai a sertéspestis terjedésének?

Augusztus végén 354 nyilvántartott aktív vírusos góc volt az országban, közülük 351 háztáji gazdaságokban.

Közel 400 ezer romániai háztartásban tartanak disznót, derül ki az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) adataiból. A háztáji gazdaságokban 1,25 millió sertés röfög, ami nem sokkal marad el az ipari körülmények között tenyésztett állománytól. Az országban 361 disznóhizlalda működik, ezekben 1,6 millió állatot nevelnek.Fotó: Agerpres

Egyes szakemberek kétségbe vonják a hivatalos adatok pontosságát. „Az EU-ban Románia messze az első helyen áll a háztáji sertésállomány tekintetében. Azt hiszem, hogy a hat éve dúló afrikai sertéspestis miatt a háztáji gazdaságokban több disznó van, mint az ipari farmokon” – nyilatkozta Ioan Ladoși, a a sertéstenyésztők szakmai érdekvédelmi szervezetének (APCPR) az elnöke.

Az ágazati vállalkozók közül többen úgy vélik, hogy az állam nem lépett fel hatékonyan a sertéspestis terjedése ellen, aminek az egyik módja a háztáji disznótartás korlátozása lett volna. „A háztáji gazdaságok felelősek a vírus terjedéséért, a háztáji disznótartás elleni fellépés hiánya pedig egy politikai döntés. Kb. 75 százalékát importáljuk annak, amit megeszünk, a háztáji gazdaságok pedig a fogyasztás 10-12 százalékát biztosítják” – mondja Cătălin Ene, a Macro Suin cég ügyvezetője.

Az, hogy Románia nem tud megbirkózni az afrikai sertéspestissel, teljesen egyértelmű. „Nehéz helyzetben vagyunk. 2023 augusztusának végére a sertéspestises gócok száma 442-re nőtt” – mondja Dana Tănase, a Román Hús Szövetség (ARC) elnöke. Augusztus 24-én 354 aktív fertőző gócot tartottak számon a hatóságok, ezek közül 351 háztáji gazdaságokban volt. A betegség 2017 júliusában tűnt fel az országban, azóta a kényszervágások révén 1,67 millió sertés esett az áldozatául. 

Idehaza a disznóhús a legnépszerűbb hús, megelőzve a szárnyast és a marhát. A fogyasztás évi 720 ezer tonna körül van, aminek a zöme importból származik. Tavaly a sertéshús külkereskedelmi mérlege 830 millió eurós mínuszban volt, s a szakértők arra számítanak, hogy idén a deficit eléri az 1 milliárd eurót.

„Kukoricát küldünk Spanyolországba, helyette pedig sertéshúst importálunk. Szép dolog, hogy falun laksz, s disznókat tartasz, azonban a valóságban ez a hús nem látszik a külkereskedelmi mérlegben. Egy ország gazdaságában és költségvetésében a háztáji gazdaságok nem látszanak, az ipari sertéshizlaldákat kell támogatni” – mondja Cătălin Ene. Hozzáteszi, hogy míg Spanyolországban 30 millió a sertések száma, addig a hazai állomány mindössze 3 millió.  

Kapcsolódók

Kimaradt?