Radnóti szappanopera: újabb fél évvel elhalasztják az új erőmű átadását

Eredetileg 2020 decemberében kellett volna befejezni, remélhetőleg jövő júniusig végeznek a munkálatokkal.

Az elmúlt hónapokban a Romgaz és az Energiaügyi Minisztérium több alkalommal is arról biztosította a közvéleményt, hogy az év végére elkészül az új radnóti erőmű. Ez nem lett volna világra szóló teljesítmény, tekintettel arra, hogy a beruházást 2020 végéig kellett volna befejezni, ugyanakkor valószínűleg keveseket lep meg, hogy nem sikerül tartani a decemberi határidőt.Fotó: Facebook/Romgaz

Az energiaügyi tárca által kidolgozott sürgősségi rendelet újabb fél évvel tolja ki az erőmű átadásának a határidejét, adta hírül a Hotnews. „Jelenleg az új szerződés megvalósítása késésben van, a munkálatok fizikai megvalósítása 67 százalékos” – olvasható a dokumentumban. Ennek fényében rejtély, mire alapozva ígérgették az illetékesek az elmúlt hónapokban, hogy az év végére elkészül a beruházás.

A kivitelező, a spanyol Duro Felguera arra hivatkozik, hogy nehézkesen haladnak a tárgyalások az álvállalkozókkal, egyes berendezések nem megfelelőnek bizonyultak, s tervezési hibákat fedeztek fel az elektromos hálózatot és a mérőműszereket illetően.

Az Energiaügyi Minisztérium azt javasolja, hogy az átadási határidőt az idei december 31-ről módosítsák jövő év június 30-ra.   

Mindez annyit jelent, hogy az erőmű építése továbbra is a megszokott mederben halad, jobban mondva nem halad, tökéletesen illusztrálva a Romgaz projektmenedzselési képességét.

Az állami gázipari vállalat 2016-ban kötött szerződést a gáztüzelésű új radnóti erőmű megépítésére a Duro Felguera és a hazai Romelectro alkotta társulással. A spanyol vállalatnál keresve sem lehetett volna megfelelőbb kivitelezőt találni, hiszen a szerződés aláírásakor is nyomozás folyt ellene egy nagyszabású korrupciós ügy miatt, melynek a szálai Venezueláig értek.

A két cég 269 millió euróért vállalta el, hogy megépíti az erőművet. 2018-ban a kivitelezők a keretösszeg 4 millió euróval való növelését kérték. Bár az igény indokolt volt, mivel a kormány megemelte az építőipari minimálbért, ami kihatott a költségekre, a Romgaz elutasította a kérést, amire válaszul a kivitelezők leállították a munkálatokat.

Évekig tartó huzavona után az állami gázipari vállalat 2021-ben felbontotta a szerződést, hogy aztán 2023 márciusában újat kössön, ugyancsak a Duro Felguerával. Ekkor a Romelectro már nem volt a szerződő felek között, mert időközben fizetésképtelenné vált. Az éveken át tartó totojázás következtében a Romgaz az eredetileg kért 4 millió euró helyett 70 millióval toldotta meg a beruházás keretösszegét, mely immár 339 millió eurót tesz ki.

Az állami cég indoklása szerint a kivitelező lecserélésére azért nem került sor, mert a munkálatok 90 százalékban elkészültek. A megrendelő 2023 augusztus 1-én adott utasítást a munkálatok folytatására. A Romgaz idén júliusban közzétett jelentése szerint a munkálatok 91 százalékon álltak, vagyis közel egy év alatt a Duro Felguera dicséretes 1 százalékpontos előrehaladást tudott felmutatni. Ilyen munkatempó mellett a jövő júniusi határidő is erősen kétségesnek tűnik.    

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?