Minimum öt évet csúszik a radnóti gáztüzelésű erőmű átadása

Ráadásul az eredetileg tervezett összegnél 70 millió euróval többe fog kerülni a Maros megyei energetikai létesítmény.

Ha a projektmenedzselés terén nyújtott katasztrofális teljesítmény terén létezne hivatalos globális versengés, akkor a Romgaz nagy esélyese lenne az idei világbajnoki címnek. Az állami gázipari vállalatnak sikerült három évig halogatnia egy fontos beruházás befejezését, amit tetéz az, hogy a költségek időközben 66 millió euróval nőttek.  Fotó: Facebook/Romgaz

A szóban forgó beruházás az új radnóti erőmű, melynek az építése 2016-ban kezdődött. A gáztüzelésű, 430 MW kapacitású erőművet 2019-ben kellett volna átadni. A beruházás kivitelezésére a Romgaz a román Romelectro és a spanyol Duro Felguera vállalatok alkotta konzorciummal szerződött le, 269 millió euróra.

A munkálatok többé-kevésbé a tervek szerint haladtak, mígnem 2018-ban a kormány 3 ezer lejre emelte a minimálbért az építőiparban. Ezt követően a kivitelezők a beruházás költségvetésének 4 millió euróval történő emelését kérték, arra hivatkozva, hogy ekkora pluszkiadást jelent a bérköltségek növekedése.

A Romgaz ezt megtagadta, majd bejelentette, hogy felbontja a szerződést a kivitelezőkkel. Azt követően, hogy a Romelectro perrel fenyegetőzött, az állami gázipari vállalat elállt a szerződésbontástól, s alkudozni kezdett a kivitelezőkkel, végül azonban felmondta a megállapodást. A Romelectro időközben fizetésképtelenné vált, az elhúzódó patthelyzet azonban sok más céget is nehéz helyzetbe hozott, mivel a két kivitelező nem tudta kifizetni az alvállalkozókat.

Éveken át tartó kötélhúzást követően a Romgaz végül egyezségre jutott a spanyol kivitelezővel. Hogy ez megtörténhessen, s ne kelljen új tendert kiírni, a kormánynak módosítania kellett az ágazati közbeszerzésekre vonatkozó 99/2016-os törvényt.

A napokban aláírt új szerződés értelmében a Romgaz 70 millió euróval fejeli meg a befektetés eredeti költségvetését. Ez 66 millió euróval több annál, amennyit a két kivitelező 2019-ben kért, hogy be tudja fejezni a munkálatokat. Az átadási határidő a munkálatok újrakezdésétől számított 16 hónap. Ez azt jelenti, hogy ha április folyamán ismét elkezdődnek a munkálatok, akkor leghamarabb 2024 augusztusában át kellene adni az erőművet. Ez az ideális eset lenne, ugyanis a Romgaz tájékoztatása szerint lehetőség van a határidő kitolására, „a szerződés előírásainak megfelelően”.

Az új radnóti erőmű tehát legjobb esetben is 5 éves késéssel készülhet el, az eredetileg tervezett összegnél 26 százalékkal drágábban. Más országban ebből hatalmas botrány kerekedne, fejek hullanának, nálunk azonban mindez az állami beruházások terén a szokványos forgatókönyvnek minősül.

Az Energiaügyi Minisztérium februárban, egy parlamenti interpellációra adott válaszban azt állította, hogy a beruházás 80 százalékban valósult meg. Ennek fényében rejtély, hogy ha a beruházás 80 százaléka három év alatt készült el, miért van szükség 16 hónapra a fennmaradó 20 százalék elvégzésére.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?