banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Prognózis: minimálisra csökkenhet a gazdasági növekedés a háború miatt

A BBTE két magyar szakembere szerint stagnálás, sőt recesszió is elképzelhető.

A korábban vártnál jóval kisebb lesz idén a román gazdaság növekedése, véli Szász Levente, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézetének dékánhelyettese és Nagy Bálint Zsolt, a BBTE docense.Sokat romlottak a kilátások az elmúlt hetekben | Illusztráció: Pixabay

„Már a háború kitörése előtt látszott, hogy a gazdasági növekedés lényegesen lassult 2021-hez képest, amikor GDP közel 6 százalékkal nőtt. A katonai konfliktus kirobbanása előtt 3 százalékos növekedésre számítottunk 2022-ben, időközben azonban elkezdtük átszámolni az előrejelzést. Jelen pillanatban, a háború eddigi következményei alapján 2 százalékot valószínűsítünk, de ha a konfliktus elhúzódik, akkor stagnálás, sőt, akár recesszió is elképzelhető. Most egy egy lehetséges forgatókönyv” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Szász Levente.

Nagy Bálint Zsolt szerint az ukrajnai háború következményei leginkább az ipart és a mezőgazdaságot fogják sújtani. „Máris gondok vannak a műtrágyával való ellátásban. Az Azomureș hónapok óta nem dolgozik, az ukrajnai műtrágya export leállt. Nagyon vigyáznunk kellene a mezőgazdaságra” – mondja a BBTE oktatója.

Véleménye szerint az, hogy Románia kis mértékben függ csak az orosz importtól, nem biztosít védelmet a drágulásokkal szemben. „A kőolaj drágulása az Egyesült Államokat sem kíméli, pedig teljesen leállították az orosz olaj importját. Az ellátási láncok struktúrája, az árak kialakulásának a struktúrája a nemzetközi piacokon nagyon sebezhetővé tesz bennünket is, bár mennyiségi szempontból függetlenek vagyunk. Ez a logika érvényes az élelmiszeripari termékekre is, ott ketyeg a következő időzített bomba. A mezőgazdasági termékek terén Románia nagy függetlenséget élvez, nettó exportőr, ez azonban nem véd meg bennünket az árak növekedésétől” – állítja Nagy Bálint Zsolt.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?