Öt-tízmillió lakosú országokban is több kutató dolgozik, mint Romániában
Magyarországon meghaladja a 40 ezret a kutatásban dolgozók létszáma, nálunk a 20 ezret sem éri el.
Egy évtized alatt 45,67 százalékkal nőtt az Európai Unióban dolgozó kutatók száma, derül ki az Eurostat adataiból. 2011-ben még csak 1,38 millió fő dolgozott a kutatásban, 2021-re azonban a számuk 2 millióra emelkedett.
A létszámnövekedés Svédország és Lengyelország esetében volt a legnagyobb meghaladta a 100 százalékot. Az EU átlagnál jóval nagyobb mértékben nőtt a kutatók száma Magyarországon (88 százalék), Görögországban (79 százalék) és Belgiumban (79 százalék) is. Luxemburg egyetlen tagállam, ahol csökkent az ágazatban dolgozók létszáma.
Románia esetében a növekedés jóval kisebb léptékű volt, a létszám tekintetében pedig egy sor, jóval kisebb népességű ország megelőz bennünket. Romániában jelenleg 20 ezernél kevesebb kutató dolgozik, miközben az 5 millió Írországban és Magyarországon több mint 40 ezer, a kb. 11 milliós Csehországban közel 50 ezer, a 10 milliós Svédországban pedig 100 ezer.
Az Európai Unió szintjén a kutatók 56,3 százaléka a magánszektorban dolgozik, 31,9 százalékuk a felsőoktatásban, s mindössze 11,8 százalékuk áll az állam szolgálatában. Egy sor tagállamban – Svédországban, Hollandiában, Belgiumban, Ausztriában, Finnországban, Franciaországban, Magyarországon és Németországban – hozzávetőleg négyötödüket foglalkoztatja a versenyszféra.
Idehaza teljesen más a helyzet, ugyanis a kutatók 34,1 százaléka állami alkalmazott, akik pedig nem, azok nagyjából egyenlő arányban oszlanak meg az egyetemek és a versenyszféra között.