banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Öt százalékra csökkent a tűzifa áfája

Jól jön az adócsökkentés, mivel egy év alatt közel megduplázódott a tüzelő ára.

Az adótörvénykönyvet érintő két módosítást szavazott meg kedden a képviselőház. Ezek értelmében az eddigi 19 százalékról 5 százalékra mérséklődik a tűzifa ára, magánszemélyek és jogi személyek számára egyaránt.

Ez nagyon jó hír háztartások százezrei számára, mivel az elmúlt időszakban nagyon megugrott a tüzelő ára. „A hegyekben tavaly 250 lej körül volt egy köbméter fa ára, maximum 300, míg jelenleg körülbelül 500 lej. Síkvidéken 400 lejbekerült egy köbméter, most 6-700 lejbe. A városokban, a nagy forgalmazóknál megvan 800-900 lej is a raklapon árult tűzifa köbmétere” – nyilatkozta Constantin Tobescu, a Prolemn Faipari Egyesület elnöke.

A legnagyobb romániai erdőtulajdonos, a Romsilva minimális mértékben drágított, mindössze 7 lejjel. Az állami vállalatnál tavaly 176 lejbe került a tűzifa köbmétere, míg jelenleg 183 lejbe. A Romsilva átlagban évi 2 millió tonna tüzelőt dob piacra, ami a kereslet hozzávetőleg 20 százalékát fedezi.

A jelentős mértékű drágulás több tényező együttes hatásának a következménye. A gáz drágulása olyan konjunktúrát teremtett az energiahordozók piacán, amely a fa árát is befolyásolta, de szerepet játszott a nagy infláció és az üzemanyagárak emelkedése is. A SUMAL 2.0 bevezetése szintén felfelé nyomta a tűzifa árát. A faanyag-nyomkövető rendszer nehézkesebbé, bürokratikusabbá tette a fa legális kitermelését azon 800 ezer erdőtulajdonos számára, akik a saját erdejükből biztosítják maguknak a tüzelőt, állítja több ágazati szakemberrel összhangban Constantin Tobescu.

Korábban a WWF környezetvédő szervezet is figyelmeztetett, hogy a SUMAL bürokrácianövelő hatása miatt hiány áll majd be a fapiacon. Másrészt az elmúlt években jelentős mennyiségű, illegális kitermelésből származó tűzifa került forgalomba, a SUMAL bevezetését követően pedig az illegális szállítmányok száma nagyban csökkent.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint Romániában 3,5 millió lakást fűtenek fával.

(Nyitókép: Kovács Zsolt)

Kapcsolódók

Kimaradt?