Ők a leggazdagabb erdélyi magyarok: Teszári, Pászkány és társaik

Van köztük olyan, aki ásványvízben utazik, van, aki munkavédelmi bakancsban, s olyan is, aki fűszerben.

Viszonylag közismert, hogy a leggazdagabb romániai magyar Teszári Zoltán, az azonban már nem, hogy rajta kívül kik tartoznak az erdélyi magyar pénzügyi elithez. A román nyelvű Fanatik folyóirat és hírportál tízes toplistát állított össze belőlük.  

A rangsort lóhosszal vezeti Teszári Zoltán. A telekommunikációban és médiában utazó Teszári a Digi-csoport többségi tulajdonosa, vagyonát a Capital gazdasági napilap 740-800 millió euróra becsülte 2021-ben. A nagyváradi üzletember szigorúan elzárkózik a nyilvánosságtól, a sajtóval nem kommunikál, nyilvános fotó is csak néhány készült róla az elmúlt két és fél évtizedben.Pászkány Árpád | Fotó: Agerpres

A második helyezett szintén nagyváradi, ifj.Mudura Sándor. Vagyonát apja, a román sajtóban Alexandru Muduraként emlegetett, 2014-ben elhunyt id. Mudura Sándor alapozta meg. Az idősebb Mudura akkor került reflektorfénybe, amikor Medgyessy Péter miniszterelnöksége idején felkereste őt, sőt váradi villájában tartott sajtótájékoztatót. Mudura kereskedőként kezdte, a világhírű Ferrero édességek kizárólagos romániai forgalmazója volt. A Mudura család nyitotta az első nagyváradi plázát, a Lotus Centert. Ifj.Mudura Sándor vagyonát, aki jelenleg több bevásárlóközpont, egy irodaház és több étterem tulajdonosa, 100-110 millió euróra becsüli a Fanatik.

A dobogóra Pálfi Miklós fért még fel, 90-110 millió euróra becsült vagyonával. Pálfi a Romaqua társtulajdonosa, amelynek portfóliójában szerepel a legismertebb hazai ásványvíz, a Borsec is. A vállalat, amelynek másik tulajdonosa egy román üzletember, üdítőket és söröket is gyárt, illetve forgalmaz.

Villa 1,9 millió euróért

A listán szereplő további milliomosok közül messze Pászkány Árpád a legismertebb. A kolozsvári üzletember a labdarúgásnak, pontosabban a Kolozsvári CFR csapatának köszönhetően vált országos hírű személyiséggé. Pászkány 2002-ben vette át az akkoriban a harmadik ligában szereplő klubot, s pár év alatt bajnokcsapatot épített fel, amely a Bajnokok Ligájában is megállta a helyét.

2014-ben Pászkány eladta a klubot, s bejelentette, hogy vállalkozásainak súlypontját Dubajba helyezi át. Az üzletember a közelmúltban azzal keltette fel ismét a sajtó érdeklődését, hogy 1,9 millió euróért áruba bocsátotta a kolozsvári villáját. Pászkány Árpád vagyona 35 millió euró körül van, amivel a 6. helyen áll.

Pászkányt egy nagybányai és egy kolozsvári üzletember előzi meg, Korponay Ferenc és Gadola István. Előbbi az állategészségügyi termékeket forgalmazó Maravet alapítója, utóbbi pedig az elektronikai és elektrotechnikai területén működő EnergoBit társtulajdonosa, s ingatlanfejlesztéssel is foglalkozik. Korponay vagyonát 35-45 millió euróra becsüli a Fanatik, a Gadoláét 35-43 millióra.Gadola István | Fotó: EnergoBit

Az EnergoBit másik társtulajdonosa Péter Pál, akinek a vagyona 27-31 millió euró lehet, s ezzel az összeggel kilencedik a rangsorban. Az EnergoBit építette meg a Fântânele-Cogealac szélerőművet, amely a legnagyobb Dél-Kelet-Európában.

A hetedik leggazdagabb romániai magyar egy gyulafehérvári üzletember, Bara Levente. Ő fűszerkereskedelemmel alapozta meg a vagyonát, cégét, a Supremiát pár éve 35 millió euróért adta el egy francia vállalatnak. Bara Leventének jelenleg egy mogyorófeldolgozó cége van idehaza, Indonéziában egy fűszergyára, s ingatlanjai Romániában és az Egyesült Államokban, mindez összesen 29-35 millió eurót ér.

A nyolcadik helyet egy marosvásárhelyi testvérpár, Szász Roland és Szász Orlando foglalja el. A Szász fivérek a munkavédelmi felszereléseket forgalmazó Renania Trade tulajdonosai. Szász Rolandnak van még egy cége, a Vertiqual Engineering, Szász Orlando pedig tanácsadással is foglalkozik, vagyonuk becsült értéke 30-35 millió euró.

A listát a székelyudvarhelyi Pál család zárja. Pál Melinda és Pál Dénes a Melinda cégcsoport alapítói és tulajdonosai, amely épületgépészeti termékeket és acélárut forgalmaz. A Pál házaspár vagyona a Fanatik szerint 26-32 millió euró.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?