300 ezer dollár kell ahhoz, hogy Románia leggazdagabb 1 százalékához tartozzunk
A világon Monacóban kell a legtöbb pénz (7,9 millió dollár) ahhoz, hogy valaki a vagyona szerint a "felső tízezerhez" tartozzon. Az EU-n belül pedig Írország vezet, 2,6 millióval.
Ha frusztrál valakit, hogy idehaza nem tartozik a felső tízezerhez, pontosabban a lakosság leggazdagabb 1 százalékához, s esélye sincs rá, hogy valaha bekerüljön az elit körbe, nem kell mást tennie, csak repülőjegyet váltania Nairobiba. Kenyában csekély 20 ezer dollárral a számláján már a leggazdagabb 1 százalékhoz tartozik az ember, amint az kiderül a brit ingatlantanácsadó cég, a Knight Frank tanulmányából. A Wealth Sizing Model című felméresük azt vizsgálta, mekkora vagyon szükséges ahhoz, hogy egy adott országban valaki a népesség leggazdagabb 1 százalékához tartozzon.
A rangsor élén, messze megelőzve a többi országot, Monaco áll, 7,9 millió dollárral. Ebben semmi meglepő nincs, figyelembe véve, hogy a kedvező adótörvények miatt a nagyhercegségben előszeretettel telepednek le a milliomosok. Az összlakosság csak 40 ezer főt számlál, tehát mindössze 400 fő alkotja az 1 százalékos pénzügyi elitet.
A második Svájc 5,1, a harmadik pedig az Egyesült Államok 4,4 millió dollárral. Az első tízbe Szingapúr, Új-Zéland, Hongkong, Ausztrália, Írország, Franciaország és Németország tartozik még, utóbbiban 2 millió dollár az értékhatár. Az élbolyból hiányoznak a világ leggazdagabb országai közé tartozó észak-európai államok, ahol a társadalmi különbségek kevésbé nagyok, mint a világ más tájain.
Idehaza 300 ezer dolláros vagyon szükségeltetik ahhoz, hogy valaki a leggazdagabb 1 százalékhoz tartozzon, amelynek 190 ezer tagja van. Ezzel az összeggel megelőzzük Brazíliát (280 ezer dollár) és a Dél-Afrikai Köztársaságot (180 ezer), azonban Kína (850 ezer), Oroszország (400 ezer) és Argentína (360 ezer) mögött állunk.
CSAK SAJÁT
A szegény országnak számító Vietnámban viszonylag sok pénz, 160 ezer dollár kell ahhoz, hogy valaki a helyi elithez számítson, ami azt bizonyítja, hogy sikeres a távol-keleti ország átállása a piacgazdaságra. Indiában 60 ezer dollár a csúcson levő 1 százalék vagyonának alsó határa, azonban ennek tagjai többen vannak, mint Magyarország népessége.
A Knight Frank tanulmánya szerint a jelenlegi helyzet gyorsan változik, az elkövetkező időszakban például Kínában évente 75 százalékkal fog nőni a felső tízezer, jobban mondva tízmillió minimális vagyonának értéke.
(Nyitóképen Monaco | Forrás: Wikipedia)