Nem tántorítja el a román kormányt, hogy Amerikában botrányba fulladt a moduláris atomreaktorok fejlesztése
Szélhámossággal vádolják az SMR-technológiát fejlesztő céget, de Románia kitart a doicești-i erőmű megépítése mellett.
Leállítja a NuScale Power a kisméretű moduláris atomreaktorok (SMR) építését célzó projektet az amerikai Utah államban. A cég tájékoztatása szerint erre a beruházás költségeinek 53 százalékos növekedése miatt kerül sor, számolt be a Hotnews.
Ugyanakkor nagy a gyanú, hogy a valós okot a vállalattal szemben felmerült, a befektetők megtévesztését célzó csalás- és más törvénytelen kereskedelmi gyakorlatok gyanúja jelenti. Az Iceberg Research pénzügyi elemző cég állítása szerint kamu az októberi bejelentés, mely szerint a NuScale Power 37 milliárdos szerződést kötött volna egy 1848 MW beépített teljesítményű energiatermelési kapacitás létrehozására.
Az Utah államba tervezett 462 MW beépített teljesítményű erőmű megépítésétől állítólag azért álltak el, mert 2024 végéig a majdan megtermelt energiamennyiség 80 százalékára kellett volna leszerződni a fogyasztókkal, azonban még csak 26 százaléknál tartanak.
A NuScale Power közleménye szerint ugyanakkor a cég „rendkívüli sikernek” tartja a moduláris reaktorok technológiai fejlesztésének jelenlegi fázisát, s folytatni szándékozik azt más ügyfelekkel. Ezek egyike Románia, a vállalat a Dâmbovița megyei Doicești településen építené meg az első európai moduláris atomreaktort.
A beruházásra vonatkozó memorandumot még 2019-ben írta alá a román kormány és az amerikai cég, a helyszín megnevezésére pedig tavaly májusban került sor. Az Energiaügyi Minisztérium akkori tájékoztatása szerint a 462 MW teljesítményű SMR-típusú erőmű 193 munkahelyet teremt, s évi 4 millió tonnával csökkenti Románia szén-dioxid-kibocsátását. A tavaly júniusi G7 csúcstalálkozó alkalmával a Fehér Ház bejelentette, hogy 14 millió dollárral támogatja a beruházást.
A NuScale Power látványos amerikai kudarca és megbízhatóságának megrendelése ellenére a bukaresti kormány kitart a doicești-i projekt mellet. „Románia fenntartja bizalmát az SMR-technológiában. (…) Erősen hisszük, hogy az SMR-technológiának az évtized végéig történő romániai meghonosítása fontos az energetikai függetlenség és a klímacéljeink elérése szempontjából, a széntüzelésű erőműveknek SMR-esekkel való helyettesítése révén” – olvasható az energetikai tárcai csütörtöki közleményében.
A kormány ugyanakkor nem elégszik meg egyetlen moduláris atomerőművel. Klaus Iohannis államfő szerdán jelentette be, hogy memorandumot írt alá Belgiumban kisméretű moduláris olvasztott ólommal hűtött gyors atomreaktorok (SMR-LFR) fejlesztéséről. A projektben Románia partnerei egy olasz, egy amerikai, s két meg nem nevezett illetőségű cég, az ENEA olasz állami fejlesztési ügynökség és a belga SKC CEN atomenergetikai kutatóközpont.