Nehéz idők várnak a turisztikai vállalkozókra: nincs érdeklődés a csökkentett értékű üdülési utalvány iránt
Visszaveti a belföldi turizmust, hogy csökkentették a vakációs utalványok értékét, önrészt követelnek, és megváltoztatták az elszámolás mechanizmusát, véli László Endre, a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) székelyföldi képviselője. Hozzátette, az üdülési utalványok az elmúlt években bizonyítottan forgalmat generáltak.
László Endre a Maszolnak elmondta, már az is érvágást jelent, hogy a turisztikai minisztérium megkésett a módszertannal, és azt csak áprilisban adta ki.
Az év első három hónapjában a belföldi turizmusban is jelentős előfoglalási kedvezmények voltak, így a csökkentett érték ellenére is ki lehetett volna fizetni egy néhány napos csomagot az üdülési utalvánnyal, felpótolva az 50 százalékos önrésszel. Az előfoglalási kedvezmények azonban kifutottak, mire a módszertan megjelent.
Tartsák be a törvényt! – figyelmeztet a miniszter
Mint megírtuk, a kormány húsvét előtt hagyta jóvá a vakációs utalványok elszámolásának mechanizmusát. Bogdan Ivan gazdasági miniszter szerint az összeget több részletben is fel lehet használni, illetve 800 lejnél kisebb összeg igénylésére is van lehetőség.
A kedvezményezettnek ki kell töltenie egy felelősségvállalási nyilatkozatot, miszerint a 800 lejes üdülési támogatást saját zsebből kiegészíti még 800 lejjel. A 800 lejt a nyilatkozat aláírása után utalják a kedvezményezett üdülési kártyájára, a következő hónapban pedig a havi béréből levonják az összeg után fizetendő 160 lej adót. Az összeget az alkalmazott turisztikai szolgáltatásokra költheti.
Az eljárás végén kiállítanak egy számlát, amelyet az adóhatóság bármikor ellenőrizhet az e-factura rendszerben. A miniszter azt tanácsolta az üdülési támogatásra jogosultaknak, hogy „ne játszadozzanak és tartsák be a törvényt, valamint az egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban vállaltakat”.
A miniszter szerint az összeget több részletben is fel lehet majd használni, illetve 800 lejnél kisebb összeg igénylésére is van lehetőség.
A szállásadók nehezen tudják majd pótolni a kiesést
Nehéz idők elé nézünk, próbáljuk pótolni a kiesét, mondta László Endre. Még nem jelentek meg ugyan a piacon az új módszertan szerint felhasználható üdülési utalványok, de már látszik, hogy nincs érdeklődés, nem kérdezik az emberek, hogy mi a teendő, hogyan használják fel.
Még a tavaly júniusban feltöltött utalványok közül van néhány a piacon, azokat valószínű, felhasználják, de utána látványosan visszaesik a forgalom, vetítette előre a szakértő.
Hozzátette, az utazási irodák könnyebben áthidalják ezt a változást, arra számítanak, hogy kevesebb, de nagyobb értékű utakat értékesítenek. Nem apró pénzért kisebb csomagokat kínálnak, hanem például egzotikus utakra, city-break-re fektetnek hangsúlyt, ezekkel a szakmai elégtétel is nagyobb. Már a tavaly is hatalmas volt az utazási kedv, de a turisták többsége külföldre ment.
A hazai szállásadók viszont nehéz helyzetbe kerülnek, nincs lehetőség a kiesés pótlására, annál is inkább, mivel a Romániába látogató külföldi turisták száma 10 százalék alatt van.
Előnye is van a módosításnak: kifehéríti az ágazatot
A módosítás előnye, hogy kifehéríti a felhasználás módját, megszűnnek a kisebb-nagyobb visszaélések, hívta fel a figyelmet a turisztikai szakértő. Felidézte, a szabályozás abban a tekintetben megengedő, hogy az utalvány tulajdonosának, jelen kell lennie, be kell jelentkeznie, amikor azt felhasználja, de nemcsak a családját, hanem a szomszédokat vagy bárkit vihet magával.
Előfordult, hogy még ezen a határon is túlléptek, a tulajdonos el sem ment, átadta, eladta az utalványát. Idéntől azonban önrészt kell fizetni, így már senki nem gyűjti meg a baját azzal, hogy másnak átadja a támogatás összegét, ami amúgy sem elegendő egy kisebb kiruccanásra sem.
A hatóságok próbálnak nyomást gyakorolni az ágazat kifehérítésére, ennek egyik lépése az volt, hogy az üdülési utalványokra kiadott számlákat már ezelőtt is fel kellett tölteni az adóhivatal rendszerébe. Mielőtt ezt kötelezték, több volt a visszaélés.
László Endre elmondta, az utazási irodák szigorúbban követték az előírásokat, ám a szürke zónában mozgó szálláshelyek szemet hunytak afelett, ha a vendég más üdülési utalványával fizetett.
Nem érdeklődnek a lehetőség iránt
A turisztikai szakember rámutatott, a turisztikai vállalkozók számára technikailag nem jelent nehézséget, hogy megváltozott a szabályozás, hiszen a korábbi években a felhasználók többsége felpótolta az üdülési utalványt, elvétve fordult elő, hogy banira pontosan csak 1450 lejt költöttek egy nyaralás során.
Az alkalmazottnak és a munkaadónak viszont most már bonyolultabb a mechanizmus: túlbürokratizálták a rendszert annak ellenére, hogy azt mondták, egyszerűsítették. Ha valaki személyesen nem tervezi a belföldi utazást, nem fogja lepengetni az önrészt. Ha van egy konkrét terve, akkor felhasználja, mert valamennyit besegít.
Egyre többen úgy gondolják, ilyen körülmények között nem élnek a lehetőséggel, egyrészt mert túl kicsi az összeg, másrészt nem gyűjtik meg a saját bajukat.
Például, ha valaki minden évben rendszeresen visszajár sízni a Madarasi Hargitára, valószínű, felhasználja az üdülési utalványt, mert egy kicsit belepótol. De, ha külföldön eltöltötte a szabadságát, és amúgy nem tervez belföldi vakációt, akkor inkább veszni hagyja, részletezte László Endre.
A korábbi években nem ez volt a jellemző, mert ha már volt a kártyán 1450 lej, kerestek a közelben egy két-három napos wellness-, vagy kikapcsolódási lehetőséget, és felhasználták az összeget. Ezzel pedig az alkalmazott is jól járt, mert nyert egy rövid plusz pihenési lehetőséget, és a turisztikai vállalkozók is bevételre tettek szert.
Útmutató az igénylőknek
Összeállítottak egy útmutatót, amely tisztázza, mit kell tennie az alkalmazottnak ahhoz, hogy megkapja az üdülési utalványokat a kártyájára, mondta László Endre. Az alkalmazott két pontból álló nyilatkozatot ír alá, hogy kéri a 800 lej értékű üdülési utalványt, és hogy vállalja, hogy a következő 12 hónap során ezzel legfeljebb a turisztikai csomag értékének 50%-át fizeti olyan utazási irodáknál és/vagy engedélyezett, minősített szálláshelyeken, amelyek elfogadják az utalványokat.
A nyilatkozat leadását követően az alkalmazott kártyájára feltöltik a 800 lejt, és elkezdheti keresni, hol költi el Románián belül. Ha utazási irodákon keresztül foglal, a szálláson túl olyan extrákat is hozzá tudnak adni a csomaghoz, mint étkezés, belépők látványosságokra, fesztiválokra, helyi kirándulásokra vagy túrákra, wellness- és gyógykezelések, illetve repülő- vagy vonatjegyek a kiválasztott romániai úti célhoz.
Az alkalmazott 1600 lejes turisztikai csomagot tud lefoglalni – ebből 800 lejt az utalványkártyáról fizet, a fennmaradó összeget saját forrásból kell kiegészítenie. Ha több kisebb értékű csomagot szeretne – például egy tengerparti hosszú hétvégét és egy másik téli pihenést Sinaián –, minden alkalommal legkevesebb ugyanannyi összeget kell saját forrásból fizetnie, mint amennyit az utalványkártyával fizetett.
CSAK SAJÁT
A korábbi évekkel szemben elveszett a 1600 lejes támogatás teljes értéke, és a rendszer bonyolultabbá vált – de a közalkalmazottak így is kapnak 800 lejt, amelyet romániai nyaralásra vagy rövidebb pihenésekre fordíthatnak, kiegészítve azt saját költségvetésükből. Abban reménykednek, és azon dolgoznak, hogy a 2026-os évre visszatérhetnek a korábbi, jól működő modellhez, hiszen az hozzájárult a romániai turizmus fejlődéséhez és népszerűsítéséhez.
CSAK SAJÁT