Üdülési jegyek: mérséklődött a forgalom, amióta a magas fizetésűeknek nem jár

Az üdülési utalványok jelentős pozitív hatást gyakoroltak a turisztikai ágazatra, különösen a szezonon kívüli időszakban, amikor az üdülőhelyek kevésbé voltak látogatottak. A felhasználók közel egyharmada ezek beváltására rövid hétvégi üdüléseket választott könnyen megközelíthető turisztikai célpontokon – derül ki a Turisztikai Szervezetek Országos Ügynökségének (ANAT) adataiból. Az ügynökség szerint az üdülési utalványok rendszere igazi Marshall-terv a hazai turizmus számára, és megállapítják, visszaesést hozott, hogy megvonták ezt a magas fizetésűektől.

Az elmúlt 15 évben az üdülési utalványok az alkalmazottak által – a bérük mellett – az egyik legjobban értékelt és legkívánatosabb juttatásként szerepelnek, valamint a romániai turizmus fejlesztésének alapvető eszközeként honosodott meg – állapította meg a Turisztikai Ügynökségek Országos Ügynöksége (ANAT) csütörtöki közleményében, idézi az Agerpres. A felhasználók közel egyharmada ezek beváltására rövid hétvégi üdüléseket választott könnyen megközelíthető turisztikai célpontokon – olvasható ki az ANAT adataiból.

Herkulesfürdő | Fotó: visit-romania.eu

Az alkalmazottak mintegy 70%-a részesül béren kívüli juttatásban, és az üdülési utalványokat gyakran említik ezek között. A szervezet szerint nemcsak a munkavállalókat, hanem a belföldi turizmust is segíti az üdülési utalványok lehetősége. Kiemelik, hogy az elmúlt tíz évben megduplázódott a minősített szálláshelyek száma, és a román államnak sikerült számos turisztikai létesítményt kihoznia a szürke zónából. Ugyanakkor a befektetők lendületet kaptak új szállodák építéséhez és a meglévő létesítmények korszerűsítéséhez, az ANAT szerint a befektetések értéke meghaladja a kétmilliárd eurót.

„Az üdülési utalvány valóságos Marshall-terv a romániai turizmus számára, mivel ez a projekt elengedhetetlen a belföldi turizmus ösztönzéséhez, amikor a szezonon kívüli időszakban alacsony a kihasználtság. Ugyanakkor ez az intézkedés extra bérelőnyöket kínál az alacsony jövedelmű munkavállalóknak, akik gyakran nem engedhetik meg maguknak, hogy nyaralni menjenek. A kedvezményezettek teljes turisztikai csomaghoz férhetnek hozzá, amely a szálláson és az étkezésen kívül magában foglalja a közlekedés vagy a különböző szabadidős tevékenységek és fakultatív kirándulások kifizetését is” – idézi a közlemény Adrian Voicant, az ANAT alelnökét. Egyúttal emlékeztetik a jogosultakat, hogy használják fel üdülési utalványaikat, még akkor is, ha azok lejárati ideje közeledik.

A szinajai Peleș-kastély | Fotó forrása: Wikipédia

Az ügynökség támogatja e juttatás kiterjesztését a magánszektorban dolgozókra is. Idén megduplázódott az utalványok adója, és a nettó 8000 lejnél többet kereső közalkalmazottakat kizárták a jogosultak köréből, ami némileg csökkentette a foglalások számát az országban – közölték. „A szinajai hoteltulajdonosok tapasztalatai szerint a magas fizetésűek azért látogatták a hazai üdülőhelyet, hogy felhasználják az utalványt, és közben elég sokat költöttek pluszban. Idén azonban külföldre mentek, ha már az utalvány nem ösztönözte őket arra, hogy Romániában nyaraljanak. A Nemzeti Bank tanulmánya szerint a turizmusban a devizamérleg erősen a külföldi költekezés felé tolódik, az üdülési csekk viszont segít az országban tartani a pénzt” – mondta Adrian Voican.

2024-ben egy üdülési csekk értéke 1600 lej a közszférában dolgozók esetében, a magánszektorban dolgozók esetében pedig 6 bruttó minimálbér. A kedvezményezettek átlagosan további ezer lejt költenek foglalásonként, az utalvány értékén felül, valamint egyéb összegeket az étkezésre és a célállomáson végzett tevékenységekre.

A Turisztikai Szervezetek Országos Ügynöksége (ANAT) emlékezteti az üdülési csekkek valamennyi kedvezményezettjét, hogy Romániában szigorúan tilos az üdülési csekkek kereskedelme, eladása vagy vásárlása. A hatályos jogszabályok szerint az üdülési csekkek értékesítése az alkalmazottak, a munkáltatók, a kapcsolt intézmények és a turistaszállások által 14 pontos bírsággal büntetendő bűncselekmény (egy pont bírság egy bruttó minimálbérnek felel meg), és akár 51 800 lejes bírságot is kockáztatnak. Emellett fontos megjegyezni, hogy az üdülési utalványok rendszerét fokozott biztonsági intézkedésekkel hajtják végre, így az ezekkel az eszközökkel elkövetett csalások ritka eseteit a hatóságok könnyen felismerik és szankcionálják. Azok a szállodák és ügynökségek, amelyek nem tartják be az üdülési utalványokkal nyújtható szolgáltatáscsomagokra vonatkozó törvényt (legalább egy éjszakás szállás), akár 51 800 lejes bírságot és a minősítési tanúsítvány, illetve a turisztikai engedély visszavonását is kockáztatják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?