banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Tervezet: a magánvállalkozások alkalmazottainak is járjon az 1450 lejes állami üdülési utalvány

A magánszektorra is kiterjesztenék az állami költségvetésből finanszírozott üdülési csekkek rendszerét. A kormánykoalíció képviselői által közösen előterjesztett törvénytervezet értelmében az eddig csak közalkalmazottaknak járó 1450 lej értékű üdülési hozzájárulást a magánszféra mintegy 4,2 milliónyi alkalmazottja is megkaphatná.

A szenátus honlapján közzétett törvénytervezet alapján az alkalmazóknak év végéig kell majd leadniuk egy listát a fizetett alkalmazottaik nevével – akiknek párhuzamosan több munkaszerződésük is van, azok kiválasztanak egyet, amely révén az üdülési támogatást igénylik.

Forrás: Pixabay

A törvénytervezet kezdeményezői kiemelték, hogy az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb az alkalmazottak után járó adókötelezettség, ugyanakkor emiatt akadozik az összegek behajtása. „Olyan törvényeket kell alkotni, amelyek csökkentik a terheket és ösztönzik a munkaszerződések megkötését” – vélekednek. Emiatt is szorgalmazzák, hogy az állami szférában már bevezetett üdülési csekkeket a magánszférára is kiterjesszék. „A magánszférában dolgozók is részesüljenek az állami költségvetésből támogatott évi 1450 lejes üdülési hozzájárulásban. Mindezt abból az összegből, amihez jövedelemadójuk révén hozzájárulnak” – olvasható az előterjesztés indoklásában.

A törvénymódosítás értelmében a munkaadók csak közvetítői szerepet játszanak majd, számukra semmilyen plusz költséget nem vonna maga után a rendszer kiterjesztése. Az állami költségvetést ugyanakkor ez több mint hatmilliárd lejjel terhelné meg, de összeségében gazdaságélénkítő hatása lenne. A javaslat előterjesztői szerint az összeg 60-65 százaléka visszakerülnek büdzsébe áfa, adók és egyéb illetékek formájában, a különbözet pedig a bevezetése által generált gazdaságélékítésben mutatkozna meg.

Fellendítheti a belföldi turizmust, amelyet jelentősen megviselt a járvány. Noha azóta már növekedésnek indult az idegenforgalmi ágazat, továbbra is elmarad a kívánt szinttől, mint ahogyan a vendéglátó egységek bevétele is jelentős csökkenést jegyzett az elmúlt esztendőkben. Ez elbocsátásokhoz vezetett, több munkahely megszűnt, ugyanakkor „a sokkhatás még nagyobb lett volna az 1,2 milliónyi közalkalmazottnak kínált üdülési csekk hiányában” – vélekednek a kormánykoalíció tagjai. Az üdülési utalványok bevezetése hatékonynak bizonyult, ezért is számítanak arra, hogy a támogatás kiterjesztése pozitív hatással lesz majd Románia gazdaságára.

Az RMDSZ, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), valamint a szociáldemokraták (PSD) szenátorai által közösen aláírt törvénytervezet elfogadása esetén az üdülési csekkek kiterjesztése jövő év januárjában léphet hatályba.

Az Economedia.ro által idézett ügyvéd, Gabriel Biriș szerint az ezzel járó plusz kiadást csakis kölcsönből tudja majd fedezni az állam, ami inflációhoz vezethet. Ő a vendéglátóegységek lobbiját sejti a kezdeményezés mögött.

Emlékezetes, hogy a kormány még 2021. decemberében fogadta el azt a sürgősségi rendeletet, amely alapján a közalkalmazottak 2026. év végig évente egyszer 1450 lejes üdülési utalványban részesülnek. Ezt csakis belföldön érvényesíthetőek, és kötelezően kell tartalmaznia legalább egy éjszaka szállást, azaz nem fordítható kizárólag étkezésre.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?