Nagyvárad a legeladósodottabb erdélyi város
Jövőre a helyi bevételek közel negyedét hiteltörlesztésre kell majd fordítania az önkormányzatnak.
A nagyváradi önkormányzat 20,9 millió eurós hitelt vett fel az Európai Beruházási Banktól. A szerződést csütörtökön írta alá Florin Birta polgármester. Ez a hatodik kölcsön, melyet az Európai Unió pénzintézet folyósít a városnak. A hitelt a közvilágítás korszerűsítésére, környezetbarát autóbuszok vásárlására és parkfelújításra fogják költeni.
Ezzel a hitellel jövőre 21,7, 2025-ben pedig 23,1 százalékra nő majd a város eladósodottsága, vagyis a helyi bevételek közel nagyedét kell majd kamatokra és törlesztőrészletekre fordítani. A mutató jelenleg 12,8 százalékon áll, tavaly pedig 7,2 százalék volt. A csúcsot 2025 fogja jelenteni, utána csökkenésnek indul, hacsak az önkormányzat nem vesz fel időközben újabb hiteleket. Az érvényes szabályozás értelmében egy önkormányzat maximális eladósodottsága 30 százalék lehet. A szabályozás azt is kimondja, hogy egy év alatt egy önkormányzat maximum 100 millió lej értékű kölcsönt vehet fel.
A mostani hitellel Nagyvárad lesz a messze legeladósodottabb erdélyi város. Sepsiszentgyörgynek jelenleg 2,97 az eladósodottsági rátája, Marosvásárhelynek pedig szintén 3 százalék körüli. Kolozsvár esetében a mutató 4,16 százalékon áll, jövőre 4,33, 2025-ben pedig 4,97 százalékra emelkedik majd. Temesvár jelenlegi eladósodottsága 5,66 százalékos, 2025-ben pedig 6,24 százalékos lesz.
Elvben minden önkormányzatnak nyilvánosságra kellene hoznia a honlapján az eladósodottsági rátáját, azonban sok önkormányzat nem tesz eleget ennek a kötelezettségének.
A bihari megyeszékhely az első, 120 millió lejes hitelt 2005-ben vette fel a Román Kereskedelmi Banktól (BCR). Akkor ez volt a legnagyobb önkormányzati kölcsön Romániában, Bukaresttel nem számolva. 2015-ben Nagyvárad lett az első vidéki város, mely kölcsönt kapott az Európai Beruházási Banktól, 23 millió euró értékben. 2006 óta a Fitch nemzetközi hitelminősítő monitorozza a város gazdálkodását, hitelbesorolása hosszú idő óta BBB mínusz, mely a befektetésre ajánlott legalacsonyabb kategória.