Minimális szinten tartja a román felvágottexportot a sertéspestis
Pedig nagy szükség lenne a felfuttatására, mivel az infláció miatt a belföldi fogyasztás csökken.
Hozzávetőleg 300 kiviteli engedéllyel rendelkező húsfeldolgozó cég működik Romániában, azonban az exporttevékenységük volumene elhanyagolható. Miközben Románia éves szinten 600 millió eurót meghaladó értékben importál húst, tavaly mindössze 206 millió euró értékben exportáltunk húskészítményeket.
Ennek a helyzetnek a fő oka az afrikai sertéspestis. „A gond az, hogy a sertéspestis miatt az export blokkolva van. Ahhoz, hogy felvágottat exportáljak, külföldről kell beszereznem a húst. Voltak exporttárgyalások Kínával, de aztán beütött a sertéspestis, és mindennek vége lett. (…) Hiába van többszáz feldolgozó egységed, ha az állategészségügyi előírások megkötik kezed, lábod. Az európai piacokra kis tételeket küldünk, melyek főleg román boltokba kerülnek” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Dana Tănase, a Román Hússzövetség ügyvezető elnöke.
Véleménye szerint a hazai húsfeldolgozók számára Kína, Vietnam és Dél-Korea fontos piacok lehetnének. Az export fellendítése azért is lenne lényeges, mondja Dana Tănase, mivel „a belső fogyasztás egy katasztrófa, csökkenőben van”.
„Románia idővel fontos beszállítóvá válhat a hőstermékek európai piacán, azonban szükség van egy törvényi keretre, mely segíti a vállalkozókat ebben, s meg kell állítanunk a sertéspestist” – nyilatkozta Paul Bălșan, az egyik legnagyobb hazai húsfeldolgozó vállalat, a Scandia Food felvágott üzletágának a vezérigazgatója.
Bár az ágazaton belül 400-nál több cég működik, a teljes árbevételük csak 1,4 milliárd euró. Ennek az oka az, hogy jelentős részüknek az éves árbevétele az 1 millió lejt sem éri el, kevés az olyan, melynek forgalma meghaladja a 100 millió lejt.
A legtöbb, exportra jogosult hősfeldolgozó Suceava megyében működik, 20 van belőlük. Az erdélyi megyék közül Fehérben van a legtöbb exportképes húsfeldolgozó cég, 15, Marosban 12, Szatmárban pedig 11 ilyen működik.